Zarar görmeyeceğiniz şekilde backlink nasıl alabilirsiniz ?

Merhaba değerli arkadaşlar, uzun bir süredir siteyi güncellemediğimi farkettim. Günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan footer link için tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Seo için vazgeçilmezlerden birisi hepimizin bildiği üzere backlink ve google ‘ın son çıkarttığı güncellemelerden ötürü seo danışmanlığı yapanlar backlink alımlarına çekingen olarak bakmakta. Eklenilen backlinkler her zaman olumlu etki etmiyor aksine ters etki edenleri mevcut.

İşte bende bu konuda zarar görmeyeceğiniz şekilde nasıl backlink almanız gerektiğini bildiğim kadarı ile açıklayacağım.

seo

1.) Sitenin Konusu ve İçeriği ;

Backlink alacağınız sitenin konusu ve içeriği sizin sitenize benzer olsun. Örnek veriyorum eğer sizin siteniz bir haber sitesi ise ve ana kelimeniz Adana Haber ise gidip Adana Haber kelimesinde öncü olan sitelerden backlink almanızda fayda var.

Gidip bir blog sitesinden link aldığınız zaman bunun sizin sıralamanıza etkisi elbette olacaktır ama gidip bir haber sitesinden link alırsanız bu size 2 kat daha fazla etki edecektir.

Bu yüzden mümkün olduğunca siteniz ile aynı içeriğe sahip sitelerden link almaya özen göstermeniz gerekiyor. 100 tane başka konuya sahip siteden alacağınız link yerine 1 tane aynı konudaki siteden link alırsanız aynı etkiyi görebilirsiniz. Google bu konuya rakip site mantığı ile bakmaktadır. Bu konuda sizlere ” Sitenizle aynı konudaki siteyi bulma ve reklam alma ! ” isimli makalem yardımcı olacaktır.

2.) Backlink Alacağınız Sitenin Durumu ;

Backlink alacağınız sitenin durumu bu işte en önemli husustur. Eğer site 1.maddemize uyuyor ise bu maddeyide gözden geçirip linkinizi alabilirsiniz. Bir sitenin kaliteli olup olmadığını en kolay ve kestirme yol olarak google sıralamalarından anlayabilirsiniz.

İlk olarak sitenin anasayfasını sonra ise sitenin alt sayfalarının title ‘larını kopyalayıp google ‘da aratın eğer site otoriter ise üst sıralarda çıkacaktır. Kelimenin rekabet durumuna göre sitenin otoritesini ölçebilirsiniz.

Bu maddeyi daha iyi anlayabilmek için ” Alexa ve Pagerank Değerine Aldanmayın ! ” ve ” Backlink Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler ” isimli makalelerimi okuyabilirsiniz.

Ayrıca backlink alacağınız siteye gelen backlinkleri inceleyip site hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

3.) Footer, Sidebar veya Tek Sayfa Karşılaştırmaları

Footer backlink aldığınız zaman sitenize olumsuz etki etme ihtimali daha yüksektir. Bu konuda sidebar ‘dan alım yapmayı tercih ediniz. Hatta eğer yapabiliyorsanız sitenin sadece anasayfasından backlink almaya çalışın.

Bir sitenin en kaliteli sayfası anasayfasıdır. Eğer footer veya sidebar ‘dan tüm sayfalarda görükecek şekilde link alırsanız sitenin iyi ve kötü tüm sayfalarından backlink almış olursunuz. Bu da sizlere kötü etki edebilir. Özellikle forum sitelerinden backlink alacaksanız bir çok forum ana sayfası için ayrı tasarım yapmaktadır. Yaptıkları anasayfadan backlink almanızı tavsiye ederim.

Özellikle siteniz çok sık güncellenmiyor ise çok fazla backlink zararlı oalcaktır. Linkleri aldıktan sonra 1 ay kadar mutlaka sitenize her gün düzenli bir şekilde özgün makale girişleri yapmaya özen gösterirseniz zarar görme olasılığınız oldukça düşer.

Daha fazla makalemi okumak isterseniz Seo Makaleleri etiketimi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın