Yeni WordPress Sitesinin Optimasyonu, Kurulması Gereken Eklentileri ve Seo Ayarları

wordpress

Merhaba arkadaşlar, herkezin kafasındaki sorulardan birisidir. WordPress kurduktan sonra doğru optimasyon ve kurulması gereken eklentiler. Bende tecrübelerime dayanarak bu konuya bir el atmak istedim.

Yapılması gerekenleri adım adım anlatacağım. Anlattıklarımın dışına çıkmaz  iseniz kalıcı bir etkiyle uzun bir süre boyunca faydalanırsınız.

WordPress siteyi kurduğunuzu farzederek anlatıma başlıyorum.


1.) Tema Seçimi ve Temayı Özgünleştirme ;Wordpress

Birçok wordpress teması mevcut birçoğu sade iken bir çoğu ise portal hafasında cafcaflı temalardır. Fakat tema seçimi yaparken temadaki mevcut içerik/kod oranına dikkat etmek gerekir.

Kod oranı ağır basan ve karmaşık biçimlendirilmiş kodlar sitenizin index hızını düşürecek ve google botları tarafından sevilmeyecektir. Bu yüzden sade ve içerik oranı ağır basan temalar tercih ediniz. Hatta mümkünse sermayeniz var ise parasını verip bir uzmandan sitenize özel bir wordpress teması yaptırınız. Özgün bir tasarım sizin diğerlerinden daha önde başlamanızı sağlar.

Eğer sermayeniz kısıtlı ise temanızı kendinize özgü bir şekilde olabildiğince değiştirmenizde fayda var. Örnek olarak vermek gerekir ise kullandığım temadan örnek alabilirsiniz. Kullandığım temanın ismi Arras WordPress Tema, temanın orjinali ile benim kullandığım arasında birçok fark bulunmatkadır. Buda bana artı değer sağlar. Eğer hiçbir bilginiz yok ise konuyla ilgili ” WordPress Tema Türkçe’leştirme Mantığı ” isimli makalemi okuyup mantığını öğrenebilirsiniz.

Temanızın görünümü göze hitap etmeli ve sosyal ağ profilleriniz ile bağlamalısınız. Böylece google daha çok sevecektir. Eğer hiçbir sosyal medya sitesinde profiliniz yok ise en azından wordpress.com sitesine link çıkışında bulunun.

2.) Yeni Açılan WordPress Sitesine Kurulması Gereken Eklentiler ve Eklenti Ayarları ;

Sitenize öncelikle wordpress seo eklentilerini kurmalısınız. Bu eklentiler genelde bilindik ve büyük bir kitle tarafından kullanılan eklentilerdir. Bu eklentiler arama motorlarındaki seo ayarlarınızı ve google index hızınızı ayarlamaktadır.

Eklentileri liste halinde maddeler olarak size sunalım. Eklenti isimlerinin üzerine tıkladığınızda nasıl indireceğiniz ve hangi ayarları yapmanız gerektiği yazmaktadır.

  1. WordPress Google XML Sitemap Eklentisi,
  2. WordPress All in One Seo Pack Eklentisi,

seoÖncelikle yukarıdaki 2 eklentiyi kurun ve ayarlayın bu eklentiler genelde wordpress seo eklentileri olarak geçmektedir. XML Sitemap eklentisi hızlı index almanızı, seo pack eklentisi ise başlıklarınızı, meta etiketlerinizi vs. ayarlamaktadır. 2 eklentide gereklidir.

  1. WordPress PostViews Eklentisi : Makalelerinizin kaç defa okunduğunu gösterir. İsteğe bağlı olarak kurulabilir.
  2. WordPress Yazı ve Yorumlara Oy Verme Eklentisi : Bu eklenti sayesinde yazılarınız ve yorumlarınız ziyaretçileriniz tarafından oynanmaya sunulur. Yapılan oylamalar google ‘da sitenizin ilgili konusu arandığında makalenizin kaç yıldız aldığını göstermektedir.
  3. WordPress Sosyal İmleme Eklentisi : Eklediğiniz makaleleri otomatik olarak sosyal imleme sitelerinde paylaşarak hızlı index almanızı sağlar. Sitenizin ilk haftasında kullanmayınız. 2. haftaya girdiğinizde tek tek profiller oluşturup zamana yayarak aktif ediniz.

3.) WordPress Kalıcı Bağlantılar Ayarları ;SEO

WordPress sitelerin ilk açıldığında yapılması gerekenlerdendir. Kalıcı bağlantılarınızı ayarlamanız önem arz etmektedir. Şuanda benim makalemin url yapısında yusufkisa.com/kategoriismi/makaleismi şeklinde yer almaktadır. Bunları geliştirmek tamamen size kalmış birşey ” WordPress Yazı İsmi Öncesi Kategori İsmini Çağırmak ” isimli makalemi okuyabilirsiniz. Örnekten yola çıkarak kendinize özgü bişeylerde yapabilirsiniz.

4.) Kategori açıklaması eklemek ;

Kategorilerinizi wp-admin panelinden Görünüm/Bileşenler alanından attığınızda kategori isminin üzerine gelince yazdığınız açıklama çıkacaktır. Bu açıklamayı “Yazılar/Kategoriler” alanından kategori düzenleme seçeneğini seçip kategori açıklaması girebilirsiniz. Mesela bir oyun siteniz var ve ” Savaş ” kategoriniz var. Bunun açıklamasını ” Savaş Oyunları Oyna ” şeklinde yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Bu konuyla ilgilide ” WordPress Kategori Açıklaması Eklemenin Faydaları ” şeklinde bir makalem olmuştu. Makalemi inceleyebilirsiniz.

5.) WordPress Google Hızlı İndex Alma ;

Google

Bu konu çok kafa karıştırır. Bu yüzden detaylı bir makale yazdım. ” WordPress Hızlı Google İndex İçin Yapılması Gerekenler ” isimli makalemi okuyup bu konunun detaylarını öğrenebilirsiniz.  Sitenizin tasarımı ve optimasyonu tam bitmeden ve en az 1 adet özgün makale eklemeden google dizinine sitenizi göndermeyiniz.

6) İlk Makaleniz Nasıl Olacak ?

İlk makaleniz mutlaka özgün olmalı. Bu makalede mutlaka arama motoru dostu bağlantı ve site içi seo uygulamalısınız. Bu uygulamayı yaparsanız ilk intibada siteniz sevilecektir. İlk makalenizde özgün görseller kullanmanızda fayda vardır.

Bilmeyenler için ” Arama Motoru Dostu Bağlantı Nedir ve Nasıl Yapılır ” ve ” Site İçi Seo Nedir ve Nasıl Yapılır ” isimli makalelerimizi okuyabilirsiniz.


Dile getirmek istediklerinizi, eksiklerimi veya önerilerinizi yorum yaparak bana ulaştırabilirsiniz.

Comments
  1. iş kıyafeti |
  2. Oğuz |
  3. Kaan Akkamış |

Bir Cevap Yazın