Yeni Site İçin Seo [1]

seo

Merhaba değerli arkadaşlar, gerek mail yolu ile gerek ise webmaster forumları üzerinden pm ile soru soranlar için bir makale dizisi oluşturmaya karar verdim ve bu diziden ilkini sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Amacım her soru sorulduğunda detaylı olarak tek tek anlatım yapmak yerine soru soranlara direk makaleye ulaştırmaktır. Ayrıca arayan diğer arkadaşlarda faydalanabilecekler.

Kendime yeni bir site açıyormuşum gibi düşünerek bu makaleyi yazacağım. Birçok arkadaş değişik yöntemler kullanabilir. Eğer yanlış bildiğim birşey var ise konu altından yorum olarak bildirebilirsiniz böylece herkes doğrusunu öğrenmiş olacaktır. Hemen başlayalım ;

1.) Siteyi açtınız ;

Siteyi açtığınızı varsayarak buradan başlıyorum domain, hosting ve yazılımınız hazır (blogger & wordpress) ilk olarak yapmanız gereken eğer siteniz wordpress sie merhaba dünya yazısını ve örnek sayfayı index almadan silmek olmalı.

Akabinde sitenize (wordpress olarak varsayıyorum.) wordpress all in one seo pack eklentisini kurmanızı öneriyorum. Siteniz hangi kelime gruplarına hitap edyior ise başlığını ve anahtar kelimelerini ona göre hazırlamalısınız. Google ‘da index aldığında anahtar kelimeleriniz ile almalı ve birdaha değiştirmekten kaçınmalısınız.

Akabinde wordpress google generate xml sitemap eklentisini kurunuz. Eklenti ayarlarını ve yapılandırmasını tamamladıktan hemen sonra dilerseniz sitenizin footer (alt bölüm) alanına Sitemap diye link verebilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra sitenizin hakkımızda ve iletişim  sayfalarını düzenli ve özverili bir şekilde oluşturup sitenizin ilk makalesini yazınız. Kuruluş makaleniz olacak ve site üzerinde yapmak istediklerinizi anlatacaktır. Akabinde sitenizin temasını ve düzenini gözden geçirin. Eğer gerçekten o temayı kullanmak istiyorsanız dursun, istemiyorsanız istediğiniz bir temayı seçin ve ayarlarını tamamlayın.
Dipnot : İlk 1 ay boyunca makalelerde etiket kullanmamaya özen gösterin.

Hemen akabinde sitenizi ;

Olmak üzere 3 ana arama motoruna ekleyip site haritanızı gönderin. Sitenize wordpress hızlı google index için yapılması gerekenler makalemde anlattığım feedburner ‘i uygulayın.

Sitenize her makale eklediğinizde bu feedburner linkine tıklayarak güncellenmesini sağlayınız. Hemen akabinde sitenize alexa widgets kodlarından birisini ekleyiniz ve sitenize 1 ay boyunca hiçbir şekilde link v.s. almayınız. İmlemeden de kaçınınız.

Bu 1 ay boyunca sitenize google plus, facebook, twitter, friendfeed, delicious gibi hesapları açın fakat hesaplara gönderimde bulunmayın. 1 ay bittikten sonra gönderimlere başlanılacaktır.

Yazdıklarımı uyguladıktan sonra 1 ay bekleyiniz ve Allah izin verirse yazacağım. Yeni Site İçin Seo [2] makalesini okuyunuz.

Daha fazlası için webmaster konuları kategorisi ve seo makaleleri etiketi yardımcı olacaktır.

Comments

Bir Cevap Yazın