Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı ?

Yazarlık

Merhaba arkadaşlar, daha önceden Tanıtım Yazısı Mı ? TextLink Mi ? diye makale yazmıştım. Bu yazıda 2 ‘sininde avantajlarını detaylı olarak anlatmıştım.

Şimdi ise sitenizin seo ‘suna katkıda bulunabilmesi açısından tanıtım yazısının nasıl olması gerektiğini anlatacağım.

1.) Kelime sayısı ;

Kelime sayısı minimum 200 olur ise çok daha faydalı olur fakat bu sayıyı ayarlayacağız diye anlamsız bir makale yazmayın. Google ‘ın son yaptığı güncellemeden sonra artık sırf makale sayısını yüksek tutmak için kelime kasmanın bir anlamı kalmamıştır.

Mesela içerisinde anahtar kelimeniz geçecek ise o cümlede anahtar kelimeniz anlamlı ve mantıklı durmalı. Örnek verelim hemen ;

” Sitenizin google ‘da üst sıralara çıkabilmesi için seo bilgisine ihtiyacınız bulunmakta. Bu bilgiye birçok seo makaleleri yayınlayan web sitelerinden ulaşabilirsiniz. “

Gibi örnekte seo makaleleri ‘ni nasıl kullanacağımız hakkında örnek verdim.

2.) Makale içerisinde yer alan linkler ;

seoBüyük bir çoğunluk sadece sitesinin anasayfasına link çıkışı yaptırmaktadır. 3 adet link hakkı varsa bunun 3 ‘ünüde aynı site için kullanmakta o sayfada anasayfanıza olan çıkışlardan sadece birtanesi google tarafından benimsenir.

Bunun yerine 1 adet anasayfanıza aldıysanız kalan 2 adet link hakkınızıda sıralamarda yükselmesini istediğiniz makalelerinize veya en azından kategorilerinize alabilirsiniz.

Böylece altsayfalarda nasiplenmiş olur ve spam sayılması çok daha zor olur.

3.) Makalelerinizi doğal gösterin ;

Makalelerinizi doğal göstermenizden kastım google ‘ın bunu ücretli tanıtım olarak algılamasını  engellemektir. Mesela sizin 1 tanıtım yazısında 3 adet link çıkışı hakkınız var ise bundan 1 ‘ini anasayfanıza, 1 ‘ini altsayfalarınızdan herhangi birine aldıysanız. 3. olan hakkınızı ise büyük bir siteye çıktırın. Bunu daha önceden Arama Motoru Dostu Bağlantı Nedir ? isimli makalemde anlattım. Burada da kısaca özet geçeyim.

2 adet linkinizi aldınız ve makalenizin içerisinde pagerank kelimesi geçiyor ise bunu google ‘da aratıp en değerli siteyi bulun. Benim gördüğüm en değerli site wikipedia olduğundan kelimeyi ona linklendirdim. Bu arama motoru dostu bağlantıyı yaptığınızda hem tanıtım yazınızın eklendiği site hemde siz çok daha faydasını görebilirsiniz.

Sonuçta google bu adam wikipedia gibi çok büyük bir siteyi önermiş yanında da bunları önermiş wikipedia ‘nın reklam verecek  hali yok demek ki doğal diyebilir.

4.) Makalenizi görsel olarak süsleyin ;

Makalenizde mutlaka 1 adet konu ile alakalı görsel kullanınız. Bu görsel hiç ummadığınız bir anda işinize yarayabilir mesela 1 müşterim yazıyı benim yazmamı istemişti ve ” Tesetturgiyimevi.com ile tesettür giyim modanız ” isimli makale yazdım. Makaleyi 23 Eylül 2013 ‘te yayınladım ve makaleye eklediğim görsel sayesinde toplam 2.749 kişi makaleyi ziyaret etti.

Makaleyi google ‘da kelime odaklı aradıklarında google görsellerden sitemiz çıktığı için ziyaret ettiler. Gelen kişiler o adamın linkinede tıklıyor.

5.) Linkler tıklanılmalı !;

Hemen 4.madde de bahsettiğim gibi makaleye ziyaretçilerin gelip o sitenin linkine tıklaması çok önemli. Yeni güncellemelerden sonra bu yüzden footer linklerin etkisi azaldı. Google ‘ın makaleyi doğal görebilmesi için attığınız başlığı google ‘da arayıp gerçek kişilerin sitenize girmesi ve o makaledeki linklere tıklayıp müşterinin sitesine gitmesi gerekir.

Böylece google şöyle düşünecektir : ” Demek ki faydalı bir url ki adamlar gelip tıklıyor “

Daha önceden sizler ile Link Reklamı Nasıl Yapılır ve Hangi Sitelerle Yapılır ! isimli makalem ile textlink reklamını nasıl vereceğiniz hakkında birkaç ipucu paylaşmıştım. Bu yazımı faydalı buldu iseniz orayı da ziyaret edebilirsiniz. Daha fazlası için Webmaster Konuları kategorimizi veya seo makaleleri etiketimizi takip edebilirsiniz.

Comments
  1. CanGuldur |
  2. Arman Guvenc |

Bir Cevap Yazın