Sosyal İmleme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Wordpress vs. Blogger

Merhaba arkadaşlar, son günlerde sosyal imleme eklentileri ile beraber yeni bir alışkanlık geldi. Daha evvelde vardı fakat bu kadar yaygın değildi.

İyice popüler olduğundan ötürü acemi arkadaşlar için öneriler vermek isterim. Paravan bloglar ve diğer sosyal imleme siteleri ile imleme yaparken dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde sıralayalım en önemli olanı 1.maddedir.

1.) Paravan Blog Sitenizden Önce İndex Alıyorsa ! ;Wordpress

Eğer açmış olduğunuz paravan bloğunuz gönderdiğiniz imleme ile birlikte sitenizden daha önce google ‘da index alıyor ise bu siteniz için kötü. Tabi iyi kullanamazsanız.

Sitenizdeki makaleyi olduğu gibi veya ilk 50 kelime gibi farketmez. Gönderdiğiniz makale sitenizdekinin bir parçası ve daha önce index alıyorsa siteniz kopya içeriğe sahip olmuş olur. Her ne kadar makalenin sonunda sitenize link eklesenizde sizden önce index alan sizin zararınıza olur.

Böyle bir durum olması halinde sitenizin google sıralamalarındaki yeri düşecektir. Benim başıma geldiğinden yazıyorum. Açmış olduğum paravan blog benim sitemden daha hızlı index alıyordu bundan ötürü sitem 1 ay boyunca kendisine gelemedi. Henüz etkisini tam olarak atlatabilmiş değilim.

paravan blogun etkisi

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere paravan blog sitemden daha hızlı index aldığı için arama sonuçlarında benden daha üste çıkıyordu. Ben spamcı, o özgüncü olmuş durumda idi. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız yapabileceklerinizi sizlere sıralayalım ;

  1. Makalenizin tamamını veya birkısmını göndermek yerine sabit kelimeler gönderebilirsiniz.
  2. Sitenizi google web yöneticisi araçlarına ekleyip her eklediğiniz makaleden sonra anında girip ” Google Gibi Getir ” aracını kullanabilirsiniz. Böylelikle siteniz paravandan daha hızlı index alacaktır. Eğer paravanınız 5 saniye içerisinde index alıyorsa başarısız olabilirsiniz.
  3. Eğer sitenizin doğal olarak hızlı index almasını istiyorsanız ” WordPress Hızlı Google İndex İçin Yapılması Gerekenler ” isimli makalemi okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki 2 maddeden birini uygulayarak bu durumu çözebilirsiniz.

2.) Birden çok yüklenmeyin ;

Sitenizi imlemek için birden çok yüklenmeyiniz. Bazı arkadaşlar yapıyor. 20 tane wordpress, 20 tane blogger, 20 faceboook, 20 twitter, 20 delicius gibi birçok servise 20 gibi çok farklı imleme sitesi ekleyip ne kadar çok o kadar iyi diyor.

wordpress

Şunu şöyle bir örnek ile açıklayalım. 20 imleme 1 tabak yemek diyelim. Siz 10 imleme sitesi için 20 ‘şer tane hesap açıp imleme gönderiyorsunuz. Siz nasıl 10 tabak yemek yiyemezseniz bir anda sitenizde aynı şekilde tepki verecektir. İlk olarak servisler için 1 ‘er tane hesap açın. Alıştıra alıştıra sayıyı yükseltin.

Benim sitem 2 yıllık ve altyapısı iyi olduğu halde. Aynı şekilde ücretli ThatsWP imleme eklentisine sahip olmama rağmen imleme yaptığım hesaplar çok azdır.

Üstelik yukarıdakilerden blogger, twitxr, plerb ve blog.com ‘u listeden çıkarttım. İstediğim taktirde herbirine 20 ‘şer hesap ekleyebiliyorum. Üstelik aktif olmayan twitter, facebook, google plus gibi daha birçok site mevcut.

Anlatmak istediğim siteniz imlemelere henüz alışmadan birden yüklenmeyiniz.

3.) İmleme Yapacağınız Paravanları Hazırlayın ;

WordPress sosyal imleme eklentisini kurdunuz hemen bir wordpress, blogger blog açıp imlemeye başlamayın. WordPress ve blogger bloglarınızı açın. İçlerine en az 5 ‘er tane özgün makale ekleyin. Tasarımı ile oyunayın. Eklediğiniz makaleler index almaya başladıktan sonra imlemeye başlayın.

Hemen blogları açıp spam imleme yazıları ile onları boğmayın. Hiçbir faydası dokunmaz aksi taktirde.

Yukarıdaki önerilerimi okumadan imlemeye başlamayınız. Keşke ben eklentiyi ilk kurduğumda böyle bir makale ile karşılaşsaydım. Eğer imlemenin ne olduğunu bilmiyorsanız ” Sosyal İmleme Nedir ? ” isimli makalemi okuyabilirsiniz. Daha fazlası için Webmaster Konuları kategorimizi veya seo makaleleri etiketimizi takip edebilirsiniz.

Comments
  1. Murat |
  2. Kungiman |

Bir Cevap Yazın