Sitenizin Paylaşılırlığını Arttırmak !

Merhaba arkadaşlar. Google ‘ın son yaptığı güncelleme ile birlikte sitenin sosyal olması büyük bir önem kazandı. Bu sosyalliklerden birisi olan paylaşılma için birkaç taktik vereceğim.

Sosyal Medya

Bilgilendirmeyi maddeler halinde yapacağım, başından sonuna doğru gidip uygular iseniz değişimi fark edeceğinize inanıyorum.

1.) Sosyal Paylaşım İkonları ve Yeri ;

İlk olarak sitenizde sosyal paylaşım ikonları olmalıdır. Öncelik sırasına göre facebook, twitter, google plus, pinterest şeklinde olmalı internet kullanan kitlenin büyük bir kısmı sadece facebook ve twitter ‘da paylaşır ve sadece o iki sosyal ağı kullanırlar. Google plus ve pinterest ‘i kullanan kitlenin büyük bir çoğunluğu ise webmasterlardan oluşur (Ülkemize göre konuşuyorum.)

Bahsettiğim sitelerin paylaşma butonları sitenizde bulunmalı ama benim yaptığım gibi makale sayfasının altında değil üstünde olmalı ki gelen kişi direk orayı görsün. Görsün ki aklına paylaşmak gelsin. Birazda teşvikte bulunarak bunu sağlayabilirsiniz ama sitenizin içeriğine göre bu durum değişir.

facebook

2.) Sitenin İçeriğinde Paylaşılabilirlere Yer Vermek ;

Çoğu kişi bir webmaster yazısını paylaşmaz. Eminim ki bu yazımıda birçok kişi okuyup paylaşmayacaktır. Çünkü anlayan ve bilen kitle azdır ve sosyal ağ profillerimizde real kişiler bulunmaktadır. Bende sitemi facebook profilimde paylaşamıyorum mesela.

Bu nedenden ötürü sitenize insanların paylaşabileceği türden içerikler eklemelisiniz. Bunların başında karikatürler gelir. İnsanlar beğendiği ve komik bulduğu karikatürleri facebook ve twitter ‘da paylaşmayı severler. Bu yüzden bir mizah kategorimiz bulunmakta. Ayrıca insanlar yine aynı şekilde beğenip dinledikleri müzikleri paylaşma gereği duyarlar. Müzik mu-yap sayesinde sağolsun pek mümkün olmasada karikatürler caziptir.

Sitenize bir karikatür kategorisi ekleyip orada eklemeler yapabilirsiniz. Büyük bir karikatür sitesine girdiğinizde facebook paylaşım  oranları direk dikkatinizi çeker.

twitter

3.) Kimse paylaşmıyorsa siz paylaşın ;

Bu yönteme sosyal imleme denir. Webmaster sitesindeki yazıları kullandığı eklentiler aracılığı ile açmış olduğu sosyal imleme profillerinde paylaşır ve paylaşmalıda. Sırf siteniz için bir facebook sayfası, twitter hesabı ve google plus olmalıdır. Eklediğiniz yazıları #hashtag ‘lar ile paylaşmalısınız. Bu işlemi bir yazımda bahsettiğim ” WordPress Sosyal İmleme Eklentisi ” yazımda bahsetmiştim.

Fakat bu işlemi manuel olarak hashtaglar kullanarak yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bunun önemini ise ” Paylaşımları Hastaglar ile Güçlendirme ” yazımda anlatıp etkilerini ” Hastag kullanarak sosyal imleme yapmanın faydaları ” yazımda anlatmıştım.

Daha fazla bilgiyi webmaster kategorimden veya seo makaleleri etiketimden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın