Seo Uyumlu WordPress Teması Nasıl Olmalı ?

Merhaba arkadaşlar, seo şirketlerinin tanınmalarını arttırmak ve altyapılarını güçlendirmek adına sık sık yaptıkları seo teması veya seo uyumlu tema yalanlarına yakalanmamanız için bildiğim tüm faktörleri sizler paylaşacağım.

Öncelikle sadece seo şirketleri değil tüm tema üreticilerininde en büyük yalanlarından birisi olan %100 seo uyumlu wordpress tema mantığını kavrayabilmeniz, yapacağınız yanlışları önleyecektir. 2 yıl önce yazmış olduğum WordPress Seo Temaları Aslında Reklam Temaları isimli yazımda da belirttiğim gibi birçoğu reklam amaçlıdır.

seo

1.) İçerik Kod Oranı

Seo için bana göre en büyük faktör temanın içerik kod oranıdır. Tecrübelerimle sabitlediğim bu olayı yyazar.com ‘da hep gördüm. Güncel bir site olmamasına rağmen içerik kod oranının %42.09  olmasından ötürü her eklediğim yazı anında index almakta ve google ‘da ilk sayfalarda index almaktadır. İçerik kod oranında içerik boyutu yüksek siteler arama motorları botları tarafından daha çok sevildiği birçok seo uzmanı tarafından belirlenmiştir.

2.) CSS Hataları

Hemen bir üst maddede bahsettiğim sitemin css hataları bulunmamaktadır. Sırf görünümden vazgeçemediğim için css hataları olan temayı kullanmaktayım ve seo açısından etkilemekte.

3.) Site Hızı

Sitenin javascript kodlarından arınmış ve sorgu sayısı minimuma indirilmiş olması site hızında büyük bir etki yapar ve hem siteye giren kullanıcılar için hemde arama motorları açısından önemli bir faktördür.

Temayı sitenizin bir subdomainine kurarak veya kurulu olduğu bir site üzerinden önce http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ burada sonra http://gtmetrix.com/ burada sorgulayarak sitenin kodlama durumunu görebilirsiniz. Böylece kullanacağınız temalar arasından bir seçim yapmanıza yararlı olacaktır.

4.) Tema Kodlaması

Tema basit bir kodlama ile oluşturulduğunda zaten 1. ve 3. maddedeki şartları yerine getirecektir. Birde temanın kodlamasından yazar bölümü var mı ? Etiketleri nerede ve nasıl gösteriyor gibi detayları incelemelisiniz. Temanın kullanılabilirliği, esnek ve düzenlenebilir olması ileride pişman olmamanızı sağlar.

Eğer tema yapımcısı temaya birden fazla linkini veya reklamını gömmüş ise ve bunları düzenleyebilmeniz için imkan sağlamıyorsa o temayı tepki olarak kullanmamanızı tavsiye ederim. Sonuçta hiçbir tema vazgeçilmez değildir.

Comments

Bir Cevap Yazın