Seo Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı ?

Webmasterların tek umudu seo için olmazsa olmazlardan birisi olan tanıtım yazısının nasıl yazılması gerektiği hakkında birkaç bilgi vermeye karar verdim.

seo

Malumunuz google ‘da yükselmek için backlink ‘e ihtiyacımız bulunmakta. Bu ihtiyacımızı genellikle kalıcı olduğundan tanıtım yazıları ile karşılama çabasındayız. Boşuna çabalamaktansa kendi uyguladığım ve olumlu sonuçlar elde ettiğim birkaç tekniği sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bunları maddeler halinde yazacağım.

1.) Başlık Seçimi ;SEO

Başlıkta 1 defa anahtar kelimenizi geçirmeniz yeterlidir ama sadece anahtar kelimesini kullanan arkadaşlar bulunmata buda pek işe yaramayabilir. Mesela adamın anahtar kelimesi seo ise direk başlığı sadece seo olacak şekilde vermek mantıksızdır. Bunun başına ve sonuna eklemeler yapılabilir. Başına eklemelerden sakının.

2.) Kalıcı Bağlantı ;

Başlığa anahtar kelimeniz dışında ilaveler yaptınız ve uzadı biraz. Kısa bir örnek vereyim başlığı seo makaleleri olarak yaptınız. Bunun kalıcı bağlantısını sizi ilgilendiren kelime ” yusufkisa.com/seo/ ” gibi ayarlamanız tavsiye edilir.

3.) Bir bağlantıya 1 ‘den fazla link almama ;

Sitenizin anasayfasının 3 tane anahtar kelimesi var ise alma hakkınız olan 3 linkide anasayfanıza almayın. 1 tanesi kafi, diğerlerinin etki edeceğini hiç sanmıyorum. Bunun yerine 1 anasayfa, 1 kategori, 1 içerik şeklinde alabilirsiniz. Her ne kadar 3 link hakkınız olsada 1 yazıda 1 defa link kullanmanız tavsiye edilir.

Yorumların Seo 'ya Etkisi

4.) Arama Motoru Dostu Bağlantı ile Doğal Görünümü Vermek ;

Arama motoru dostu bağlantı bildiğiniz üzere o kelimeyi google ‘da arattığımızda çıkan otoriter siteye link vermek.

Mesela makalenizin içerisinde backlink kelimesi geçiyorsa bu kelimeyi alanında otoriter ve lider olan http://tr.wikipedia.org/wiki/Backlink sitesine link vererek eklediğinizde makaleniz doğal görünümü alacaktır.

5.) Strong ve em (Kalın ve italik) kullanımı ;

Anahtar kelimenizi kalın ve italik bir şekilde göstermeye özen gösterin. Dikkat çekici olsunlar. Ayrıca bir alttaki maddeyide göz önünde bulundurun.

6.) Yazı içerisinde H1, H2 ve H3 etiketleri kullanımı ;

Tanıtım yazınızı yayınlayan sitenin sayfası google ‘da ne kadar üst sıralara yükselir ise sizin için o kadar iyi olur. Bunun için yazınızı kendi içerisinde başlıklara bölerek bunları h1,h2 ve h3 etiketleri ile google ‘ın dikkat etmesini sağlayın.

7.) Yazı Özgünlüğü ;

Yazınız mutlaka özgün olmalı, kopya bir yazının size faydası olmaz. Kopya içerik yayınlayan bir siteden link aldığınızda ne gibi bir fayda bekleyebilirsiniz ki ?

seo

8.) Yazı içerisinde resim ve video kullanma ;

Yazının içerisine en az 1 tane resim mutlaka ekleyin. Konu ile alakalı olsun ve resimi sitenize yüklemeden önce kırpın. Sağından-solundan, altından veya üstünden resimi biraz kırparak özgünleştirmeye çalışın. Elinizden geliyorsa piksel ‘iyle de oynayın. Eğer tanıtım yazınızın konusu ile alakalı video bulunmaktaysa bulun ve onuda yazıya dahil edin. Eğer tanıtımı yayınlattığınız site kaliteli ise video arama sonuçlarında da çıkacaktır.

9.) Linkinizin tıklanılabilirliğini arttırın ;

Bunu sizlere bir örnek ile açıklayayım, http://www.yusufkisa.com/oyun/ulke-fethetme-oyunu/ bu yazıma göz attığınızda aldığımız özgün ve tıklanılabilir ekran görüntüsüne link verdiğimi göreceksiniz. Sitenize giren bir çocuk resimlere bakar. Eğer resimlerin tıklanma olasılığı yüksek ise ona alt etiketi ve title kullanarak link ekleyebilirsiniz. Siteniz ne kadar çok ziyaret edilirse o kadar sıralamalarda yükselirsiniz. Tabi sitenizde durma süreleride önemli.

10.) Kelime sayısı ;

Yazınızın kelime sayısı ne kadar yüksek ve kelimeler ne kadar anlamlı olursa o kadar faydasını görürsünüz.

11.) Makale sonu link ekleme ;

Makalenizin sonuna link vermeden ” www.yusufkisa.com sitesine bekleriz ” ekleme yapabilirsiniz. İndexsiz url deniliyordu sanırım buna.

Şimdilik hasta olduğum için bu kadar daha sonra bu yazıyı güncelleyebilirim. Daha fazlası için webmaster kategorimi veya seo makaleleri etiketimi takip edebilirsiniz.

Comments
  1. nb |
  2. Serhat S. |
  3. cem |

Bir Cevap Yazın