Seo Sermayesi Hesaplamak !

SEO

Merhaba değerli arkadaşlar, birçok kişi internet piyasasına açılırken rasgele bir sermaye ile başlar.

Fakat bu yanlıştır ve kötü sonuçlar doğurabilir, bunun için yapmamız gereken internet piyasasına hangi alanda açılacak isek o alan hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Seo ‘yu 2 şekilde sağlayabiliriz. Bunlardan %20 ‘lik bölümü sermayesiz temel oluşturmaktır. İkincisi ise  sermaye kullanarak Tanıtım Yazıları, Link ve Banner reklamları almaktır ve yükselmenin %80 ‘ini oluşturur.

Şimdi gelelim sermaye oluşturan unsurlara ve nasıl hesaplayacağımıza. Öncelikle bir kelimeniz olmalı mesela Web Hosting sektörüne gireceksiniz diyelim.

Web Hosting sektörü oldukça kalabalık ve sermayesi zor bir alandır rakiplerimizi tanımayla başlayabiliriz.

  1. Google.com.tr sitesine giriyoruz ve anahtar kelimemiz olan ” Web Hosting ” yazıyoruz.
  2. İlk sırada çıkan sitenin bağlantısını kopyalıyoruz. Benim tarayıcımda ” Natro.com ” çıktı.

Şimdi ise bu sitenin yaptığı çalışmalara bakalım bunun çok çeşitli yöntemleri olur fakat ben bir örnek siteyle alınan backlink ‘lere bakacağım.

  1. www.opensiteexplorer.org – Sitesine girip ” www.natro.com ” yazıp aratıyoruz. ” Linking Domains ” alanına tıklıyoruz.
  2. Sitenin almış olduğu backlink ‘leri inceliyoruz.

Ufak bir inceleme sonucunda sitenin microsoft gibi oldukça kaliteli sitelerde backlink ‘i olduğunu görmüş oldum. Microsoft gibi bir siteye link eklemenin çok zor olduğunu seo ‘dan anlayan herkez bilir.

Şimdi ise tek tek backlink aldığı siteleri gezerek o sitelerden backlink almak istersek ne kadar olur gibisinden hesaplama yapıyoruz. Birçok web sitesinde reklam veya iletişim bölümü bulunmaktadır oralardan bakabilirsiniz.

Böylelikle natro ‘nun 1.sıraya nasıl geldiğini anlayabilirsiniz çıkan sonuçlara uygun değil ise sermaye hiç başlamamak daha güzel olur. Fakat birde şöyle birşey var.

Rakibin Rekabet Potansiyeli !

Diyelim ki rakiplerinizin seo ‘ya harcadığı sermaye 10.000 TL sizdede 10.000 TL bulunmakta ise rakibin rekabet potansiyelini ölçmelisiniz. Yine örneğimizden yola çıkacak olursak Web Hosting kelimesinde mutlaka sizinle rekabet edecek siteler bulunmaktadır.

Bu yüzden onlar 10.000 TL harcamış fazlasını harcamaz diyerekten düşünmek yanlış olur. Elinizde sermayenin 2 katının olması gerekir ki rekabet yapabilecek bütçeniz kalsın aksi taktirde 10.000 TL harcarsınız anlık 1 günlüğüne 1.sıraya çıkarsınız ama rakibiniz harekete geçtiğinde eliniz bağlanır ve geri düşüş yaşarsınız.

Seo dikkat ile yapılması gerekir her ayrıntıya dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde elinizde ne varsa kaybedersiniz. Kattiyen hacklink ‘e bulaşılmamalıdır. Rakibinizinde yaptıklarınızı takip edeceğini unutmayınız. Hacklink durumunda mesela bir üniversite sitesinden link çıkıldığında rakibinizin üniversite ‘nin ilgili alanlarına durumu şikayet edecebileceği ayrıca google ‘a durumu bildirebileceğini unutmayın. Böyle bir durumda tüm emekleriniz boşa gider.

Konuyla ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorum yaparak bildirebilirsiniz. Saygılarımla…

Comments
  1. cancana |
  2. Trol |

Bir Cevap Yazın