İçerik Hırsızları Nasıl Şikayet Edilir ?

GoogleMerhaba arkadaşlar, işini iyi yapan herkesin temel sorunlarından birisidir içerik hırsızlığı. Bu içerik hırsızlarını uyardığınızda pişkin pişkin cevap verebilme özelliğine sahip olabiliyorlar.

İşte tamda böyle durumda yapılması gereken tek birşey var. O da google ‘a spam içerik bildirisinde bulunmak. Bu emek hırsızlarının yaptıkları yanlarına kâr kalmamalı.

https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr

Hemen yukarıdaki bağlantıya tıklıyoruz. Açılan sayfanın alt seçeneklerinde bulunan ” Webspam Bildir ” butonuna tıklıyoruz.

Önününze google ‘ın oluşturduğu form gelecek. Onu dikkatli bir şekilde eksiksiz olarak dolduruyoruz.

 1. Yanlış davranan belirli web sayfasının adresi: (Gerekli)
  Bu alana içeriğinizi çalan sitenin bağlantısını yazıyoruz. Fakat bizim içeriğimizin bulunduğu sayfayı. Mesela www.yusufkisa.com/icerik gibi.
 2. Sorunu gösteren sorgunun tamamı (bunu Google arama kutusundan kopyalayın): (İsteğe bağlı)
  Bu alan zorunlu değil, eğer içeriğinizi çalan site sizden yukarıda çıkıyorsa bunu uygulamanız gerekir. Google aramasında çıktığı kelimeyi yazabilirsiniz.
 3. Ek ayrıntılar: (İsteğe bağlı) (En çok 300 karakter)
  Kısa, öz ve gayet resmi bir dil ile kısaca şikayetimizi bildirmeliyiz. Örneğin : Benim a sayfamdaki içeriği olduğu gibi kopyalayarak b sayfasına eklemiştir. Gereğinin yapılmasını bilgilerinize rica ederim. Gibi.

Yukarıda belirttiğim gibi forumu doldurduktan sonra ” Webspam Bildir ” butonuna tekrar tıklayarak isteğimizi google ‘a gönderiyoruz. Artık içerik hırsızı sizden çaldıklarını kaldırsa bile o site fazla işe yaramaz. Çünkü google sizi haklı bulduğu taktirde ona spam damgası vuracaktır.

Bundan sonra içeriğimi çalıp kaynak göstermeyenlere bu işlemi uygulayacağım. Adama yorum yapıyorum bakın içeriklerimi kopyalıyorsunuz kaynak göstermiyorsunuz. 2 ‘mizde az çok bişeyler yapmaya çalışıyoruz spam olarak bildirmeyeyim diyorum. Geliyor pişkin pişkin e napim internette bir sende içerik var diyor.

Birisi alıyor sitesinde yayınlıyor bişey demiyorum. Sonra geliyor bana mail atıyor. İçeriğimi çalmışsın diye. Adama sorarlar ben makaleyi 2 yıl önce yazmışım siteme eklemişim. Sen 3 gün önce eklemişsin nasıl olurda ben senden çalıyorum ?

İşin özü bundan sonra acımayacağım.

Comments
 1. Rıdvan Özkan |
 2. serkan |
 3. serkan |

Bir Cevap Yazın