Hangi Sitelerden Alınan Backlinkler Google Pagerank Değeri Getirir ?

Google Pagerank

Merhaba arkadaşlar, birçok webmaster ‘ın reklam alım ve satımlarda dikkate aldığı google pagerank değerinin artışını daha önceden ” Google Pagerank Değeri Nasıl Alınır ve Yükselir ? ” isimli makalemde belirtmiştim. Şimdi ise hangi sitlerden alınan backlinkler google pagerank değerine etki eder onu anlatacağım.


Şimdi sizlere burada özgünlükten, site yaşından falan bahsetmeyeceğim. Link alacağınız site pagerank değeri almış. Özelliklede webmaster forumlarında pr5-6-7-8-9 backlink satış konuları görüyoruz. Siteye girip inceleme yaptığınızda nasıl etki edeceğini öğreneceğiz.

İlk işimiz son yapılan pagerank güncellemesinin tarihini öğreneceğiz. Örnek veriyorum tarih 01.01.2013 ise kasım 2012 ve öncesindeki konulara göz atacağız. Tarayımıza google pagerank eklentisini kuruyoruz. Kurduğumuz eklenti gezindiğimiz her sayfa için ayrı değerler göstersin. Sadece anasayfanın değerini getirmesin.

Güncellemeden hemen 1 ay önceki sayfaları gezdiğimizde sayfalar pagerank değeri almış mı ? Almış ise sitenin anasayfasıyla oranla kaç almış bunları göz önünde bulunduruyoruz.

Mesela bizim sitemiz 3 pagerank güncellemesinden bu yana hep 4 değer aldı. İlk güncellemelerde pr4 altsayfalarımız mevcuttu fakat sonralardan bu en fazla 3 ‘e çıktı. İlk olarak sitenin anasayfasında sabit hakkımızda, iletişim gibi sayfaların pagerank değerlerine bakıyoruz. Mesela benim ” Hakkımızda ve İletişim ” sayfam pr2, ” Arşiv ” sayfam pr2, “Telif Hakkı Bildirimi” pr2, ” Reklam Ver ” pr2 değer almış. Bunlar anasayfada ve her sayfada sabit sitenin üst kısmındaki alanlar.

seo

Birde sitemizde sağ yan menüde en çok okunanlar bölümü mevcut. Birde oranın pr değerlerine bakalım ;

Değerler almıştır. Birde anasayfada kesinlikle görükmeyen ve sadece kendine özgü sayfalarda görüken makalelere bakıyoruz. Yukarıda makale örneği vermiştim. Şimdi ise etiketlerden örnek vereyim.

Gibi google pagerank değerleri almaktadır. Şimdi şöyle bir düşündüğümüzde sitemizin anasayfasında linkiniz bulunduğunda bu siteden maksimum 4 pagerank değeri alabilirsiniz. Eğer makale reklamı verdiğinizde ve makale sayfasının 3 değer aldığını farzederseniz. Maksimum 2 pr değeri alabilirsiniz.

Bazı siteler vardır. Pr değerleri 9 gibi yüksek bir rakamdır fakat altsayfalarında hiçbir değer yok ise bu siteden hiçbir fayda gelmez.

Bir diğer konu ise reklam alınacak sitelerin dofollow link çıkışlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Benim tavsiyem 15 ‘ten fazla link çıkışı olan sitelerden reklam almamanızdır. Ben almıyorumda 15 ‘den fazla link çıkışı yapmıyorumda.

Faydalı olabileceğini düşündüğüm diğer makalelerim ;

Eksiğim var ise, görüş ve önerileriniz var ise yorum yaparak bildirebilirsiniz.

Comments
  1. Gorkem |
  2. Mesut Çevik |
  3. Mesut Çevik |
  4. İsa |
  5. Hüseyin |
  6. Hozharputlu |

Bir Cevap Yazın