Google Disavow Linkleri Reddetme Nasıl Kullanılır ?

Sitenize karşı anti-seo girişimlerinde bulunduklarında veya sitenize kendi elinizle yanlış seo teknikleri uygulayarak çok aşırı derecede link aldığınızda bu linkleri reddetmenize yarayan araç Google Disavow ‘u nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacağım.

Google Disavow1.) İlk olarak sitenize gelen bağlantıların tespitini yapmanız ve bunları .txt uzantılı ” Metin Belgesi ” ‘nde bir araya toparlamanız gerekmektedir.

Anti-seo yolu ile veya sizin kasmalarınız sonucu gelen backlinklerin url ‘lerini tespit etmek için ahrefs.com ‘u kullanabilirsiniz. Eğer premium hesabınız yok ise sizlere ücretsiz olarak yardımcı olabilirim tabi hesabım premium olduğu sürece.

2.) Sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları ‘na kayıt etmelisiniz. İçerisinde url ‘lerin bulunduğu metin belgesini yükleyebilmeniz için bu gereklidir.

Sitenizi web yöneticisi araçlarına ekledikten sonra https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main bağlantısına tıklamanız gerekiyor. Bağlantıya tıkladığınızda hemen yukarıdaki görselde yer alan sayfa açılacak bu sayfadan yusufkisa.com yazan yerin hemen yanında ok işaretleri var eğer birden fazla siteniz var ise ok işaretlerini kullanarak istediğiniz siteyi seçebilirsiniz. Hemen arkasından ise ” Bağlantıları Reddetme ” butonuna tıklamalısınız.

Bağlantıları Reddetme

Tıkladığınızda hemen yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz sayfa açılacaktır. Ekran görüntüsünün üzerine tıkladığınızda büyük ekranda görebilirsiniz. Burada daha önce bir reddetme işleminiz var ise onu görebilirsiniz veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Eğer daha önceden bir reddetme işleminiz var ise o silinecek ve yeni yüklediğiniz belge eklenecektir bu durumda daha önceki reddettiğiniz linkleride yeni belgeye eklemeyi unutmamanız gerekiyor.

Aslında bu bilgi uzun bir süredir mevcut ama ben başıma geldiğinde bu bilgiyi paylaşmam gerektiğini anladım. Eğer yapamadığınız takıldığınız bir husus olur ise yorum yaparak sorabilirsiniz.

Comments
  1. engin |

Bir Cevap Yazın