Google Adsense ve Analytics Ne Zaman Eklenmeli ?

Yeni bir web sitesi açtığınızda sitenize ne zaman Google Adsense reklamları ve Google Analytics sayacı eklemeyi bilmiyorsanız bu yazımızda sizlere tavsiyede bulunacağız.

Google Analytics

Merhaba arkadaşlar, birçoğumuzun yaptığı hatayı yazıya dökmek istedim belki birileri okur yardımı dokunur. Şimdi hepimiz bir web sitesi açtığımızda temasını ve sayfalarını düzenler düzenlemez direk google analytics ekliyoruz. Birkısmımız aynı gün google adsense reklamlarını ekliyor ne yazık ki ben ise bu yazımda ne zaman eklenilmeli bunu belirteceğim.

1.) Google Analytics Ne Zaman Eklenmeli ?

google analytics

Siteyi açtınız ve uğraşmaya başladınız. Direk google analytics ekliyoruz ve emeklerimizin boşa gidip gitmediğini anlamaya çalışıyoruz bu yanlış. Direk olarak sitemizin verilerini google ‘a vermeyelim. 3 ay boyunca düzenli olarak siteyle ilgilendikten sonra eklemeye özen gösterelim. Nasıl yağni derseniz bu süreçte hem google sitenizin verilerine erişmeyecek gelen ziyaretçinin ne kadar sitede durduğuna ve siteye günde kaç kişinin girdiğine gibi. Hemde ilk 3 ay boyunca siteniz kendini ispatlama sürecinde olacak ve muhtemelen hitiniz hiç olmayacak veya çok düşük olacaktır.

Hem hevesiniz kaçmasın hemde sitenizin trafiğini google ‘a açmayalım diyorum. Eğer yok ben illa bir sayaç ekleyeceğim diyorsanız bu ilk 3 aylık süreçte yandex metrica ekleyebilirsiniz.

2.) Google Adsense Reklamları Ne Zaman Eklenmeli ?

google adsenseAnalytics ile aynı şekilde sitenizin verileri google ile paylaşılacağından ilk 3 aylık bir süreçte sitenize eklemeyiniz. 3 ayı geçtikten sonra sitenizin belirli bir hiti olduğunda ( Net birşey söyleyemiyorum sektöre göre hit/kazanç oranı değişir.) google adsense reklamlarını sitenizde yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Sektör farkı çok önemlidir günlük 10 tekil hit bir blog sitesine gelir vermesede bir mobilya dekorasyon gibi sektör sitelerine iyi bir gelir bırakabilecektir.

3 aylık zaman diliminde sitenizin hitini görmeyip istikrarlı ve düzenli bir şekilde site ile ilgilendiğinizde emin olun 3.aydan sonra hitli bir siteye sahip olabilirsiniz. İlk 3 ay google ‘ın sitenize yaptığı bir sınavdır. Bu dönemde dalgalanmalar v.s. olacaktır eğer aynı istikrar ile uğraşmaya devam ettiğiniz taktirde siteniz bu sınavdan geçmiş olacak ve siteniz yavaş yavaş hitlenmeye başlayacaktır. 3 aylık zaman diliminde backlink alımından da uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın