Footer ile Sidebar Backlink Arasındaki Farklar

backlinkSeo için olmazsa olmaz olarak gördüğümüz backlink ‘in bildiğiniz üzere çok sayıda çeşidi mevcuttur. Bunlar arasında birçok webmaster sitesine alacağı backlinkler arasında en çok footer ile sidebar arasında kararsız kalmaktadırlar.

Bizde bu kararsızlığı ortadan kaldırmak için footer backlink ile sidebar backlink arasındaki farkları sizler için incelemek istedik. Bu incelemeyi elbette google ‘ın son algoritma güncellemelerine göre değerlendirmek istedik. Böylece google açısından sitenizi riske atmadan sağlam ve kalıcı seo uygulayabilirsiniz.

Açık olmak gerekirse ne yazık ki footer backlink son güncelelemer neticesinde riskli olmaya başladı ve kattiyen önermediğim bir backlink grubudur.

Footer Backlink ;

  • Son yapılan güncellemeler ile çok fazla risk taşır.
  • Sitenin en altında yer aldığından sidebardaki linkler ‘den daha az etki eder.
  • Genellikle sidebar ‘dan daha ucuzdur.
  • Fazla dikkat çekmez.

Sidebar Backlink ;

  1. İlk olarak tıklanma ihtimali çok yüksektir ve Az Backlink ile Az Riskli ve Kalıcı SEO isimli yazımda bahsettiğim tıklanılan linklerin etkisini gösterir.
  2. Google tarafından spam olarak görülme ihtimali çok daha azdır.
  3. Footer ‘e göre daha çok etki eder. Sebebini şöyle anlatalım ;
    Bir sitenin 100 değeri taşıdığını düşünürsek bu 100 değeri sayfaya pay eder. Özellikle Pagerank değeri sitenin en üstündeki linklerden başlayarak kademeli olarak gittiğini daha önceden gördüm. Header ‘den başlar ve en son footer ‘de biter bu yüzden imkanınız var ise header yoksa sidebar alın. En kötü tercihiniz footer olsun.

Kısaca özetlememiz gerekirse footer backlink en son tercihiniz olsun olabildiğince header veya sidebar backlink almaya bakın derim. Tıklanmayı arttırmak için banner reklamlar daha etkili olacaktır.

Comments

Bir Cevap Yazın