Dizin nedir ve faydaları nelerdir ?

Dmoz.ORGMerhaba değerli arkadaşlar, birçok webmaster forumlarında ve özel olarak açılan sitelerde dizin kayıt satışları vs. yapılmaktadır.

Bu konu hakkında pek bi bilgisi olmayanlar için konuyu birde ben anlatayım dedim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki dizin denildiğinde akla ilk olarak dmoz.org gelmektedir.

Dmoz.ORG ‘a siteyi kayıt ettirmek çok zordur. Sitenizin varsa uygun kategoriye uygun başlık ve açıklama ile eklemelisiniz. Eğer kategori editörü uygun görürse sitenizi onaylar ve bu dizin ‘in faydaları çok fazladır.

Dmoz google pagerank değerinden tutunda google arama sonuçlarındaki sıralamanıza kadar her konuda etki eder. Peki ya diğer dizinler ? onlarda aynı etkiyi gösterirler mi ? Neyse konuyu başından toparlayalım.


Dizin Nedir ?

Dizin ‘e internet rehberi demek doğru bir terim olacaktır. Çünkü dizinlerde ayrı ayrı kategorilerde listelenmiş siteler bulunmaktadır. Örnek olarak vermek gerekirse haber siteleri keşfetmek istiyorsunuz ve nasıl bulabileceğinizi bilmiyorsunuz. Hemen bir dizin ‘e girip haber kategorisinden siteleri görebilirsiniz.

Backlink - Webmaster Konuları

Tabi günümüzde pek çok dizin var ve bunların birçoğu takip edilmeyen çöp siteler haline dönüşmüştür. Bunlarında kalitelilerini bulmak gerekir.

Dizinlerin faydaları ?

Dmoz ‘dan yola çıkacak olursak google pagerank değerinizden sıralamalarda yükselmenize kadar her konuda faydası olacağını belirtmiştim. Tam olarak bir fayda sıralaması yapacak olursak sıralam şöyle olacaktır ;

 1. Dofollow bir dizin ise google pagerank değerine etkisi olacaktır.
 2. Google sıralamalarında üst sayfalarda yer almanızda katkısı olacaktır.
 3. Nofollow link verse dahi alexa backlink olarak görülme ihtimali olduğundan alexa ‘nızın değerleneceği aşikardır.
 4. Google İndex hızınızın artmasında katkısı olacaktır.
 5. Ziyaretçi arttırma (eğer dizin güncel ve ziyaretçisi var ise)

Dizinlere sitenizi kaydederken uygun kategoriye, uygun anahtar kelime ve açıklamayla özenle eklemeniz çok daha faydalı olacaktır.

Dizinlerden backlink aldığınızdan backlink ile aynı faydaları sağlayacaktır. Burda mühim olan dizin ‘in dofollow link çıkışı vermesidir.

Comments
 1. Smettygoozy |
 2. Lulu |
 3. wire |
 4. Lilit |
 5. michelle |
 6. Webmasteregitim.com |

Bir Cevap Yazın