Backlink Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar, bir çoğumuzun vazgeçilmezi olan seo ‘nun bir parçası olan backlink ‘in alımlarında dikkat etmemiz gereken hususları sizlerle paylaşacağım.

Backlink Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink çok çeşitli bir tanım olduğundan öncelikle sizlere footer, sidebar backlink alımları için ihtiyacınız olacak bilgileri vereceğim. Dilerseniz 2 ara başlık halinde sizlere neler yapmanız gerektiğini açıklayalım.

1.) Karşı Siteden Dikkat Etmemiz Gerekenler ;

seoa.) Alexa ve Hit : İlk olarak sitenin alexa değerine bakmamız gerekir. Eğer alexa değeri iyi ise o site güncel ve hit alan bir site olduğunu kanıtlar. Nasıl şimdi google news kaydı alan haber siteleri bir anda bizleri geçebiliyorsa bu hite ve sitenin güncelliğine bağlıdır.

Tüm bunlara rağmen kişi alexa gruplarına katılmış olabilir bunu araştırmalısınız.  Bunu öğrenmenin en iyi yolu ise sitenin hitine bakmaktır. Eğer bir site ne kadar çok hit alıyor ise o kadar otoriter ve sıralamalarda durumu iyi demektir. Yalnız gelen kişilerin sitede durduğu süreye dikkat etmeniz gerekebilir.

b.) Sitenin Backlinkleri : Sitenin  altyapısında sağlam backlinklerinin olması o siteye değer verildiğini ve ilerde o sitenin google pagerank güncellemesinde iyi bir değer alabileceğine işaret eder. Bunun için ahrefs.com ‘u kullanabilirsiniz. Mesela sitemizin şuanda 29.441 backlinki bulunmaktadır.

c.) Google Pagerank Değeri : Bu sizi aldatmasın bazı siteler 0 değere sahip olabilirler güncelleme görmemiş olduklarından dolayı. Bu maddeye fazla özen göstermenize gerek görmüyorum.

ç.) Sitenin Reklamları ve Link Çıkışı Sayısı : Birçok site malesef sadece reklam amaçlı açıldığından site sahipleri ucuzdan piyasaya girip alabildikleri kadar reklam alabiliyorlar. Bu yanlış birşeydir hem link satan hem alan burada hatalı.

Biz şimdiye kadar tüm müşterilerimize maksimum 15 adet link çıkışı sözü versekte bu sayı hiç bir zaman 15 ‘e yaklaşamadı. Sebebi ise bir sitenin seo ‘ya etkisi 100 puan diyelim. 10 adet siteye link çıkarsanız bu 100 değer 10 ‘a bölünür. 20 kişiye çıkarsanız 20 ‘ye bölünür.

Hem google pagerank açısından hem seo açısından sakıncalı bir durumdur. Bu yüzden sizlere tavsiyem bir siteden link reklamı alacağınız zaman link çıkışlarının az olmasına dikkat ediniz.

d.) Domain Authority Değeri : Bir makalemde anlattığım üzere Domain Authority değeri sitenin otoriterliğini gösterir bu değerin mümkün olduğunca 30 ‘un altında olmamasına dikkat ediniz.

e.) Sitenin Sıralamalarını Kontrol Etmek : Aslında en mühim madde budur. Eğer bir sitenin gerçekten kaliteli olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız son eklediği yazılardan rasgele google ‘da aramalar yapın. Eğer basit bir kelimede dahi site çok arka sayfalarda çıkıyorsa bu kalitesizliğini gösterir. Eğer ön sayfalarda yer alıyor ise buda sitenin ne kadar kaliteli bir site olduğunun işaretidir.

f.) Kopya İçerik : Sitedeki makalelerin içlerine rasgele girerek herhangi bir cümleyi google ‘da aratınız eğer başka sitelerde de olduğu gibi yer alıyor ise bu site kopya bir sitedir demektir. Analizlerde ne kadar yüksek puanlara sahip olsada kopya içeriğe sahip bir siteden hayır beklenemez.

2.) Kendi Sitenizde Dikkat Etmeniz Gerekenler ;

a.) Altyapı Analizi : İlk olarak karşı siteyi inceledikten sonra kendi sitenizi inceleyerek bilgileri karşılaştırmalısınız. Eğer sizin siteniz karşı sitenin otoriterliği karşısında eziliyorsa bu bir anti-seo olur.

Eğer kendi elleriniz ile sitenize anti-seo yapmak istemiyorsanız karşı sitenin google index sayısına ve otoriterliğine dikkat etmelisiniz. Ne sitenizden düşük bilgilere sahip olsun nede çok yüksek bilgilere. Atıyorum sizin Domain Authority değeriniz 20 karşı sitenin ise 60 ‘ın üzerindeyse bu size bazı durumlarda zarar verebilmektedir.

b.) Sitenize Backlinki Yedirmek : Eğer çok fazla google index ‘i olan bir siteden link aldıysanız siteniz bu linkleri sindiremeyebilir ve arama sonuçlarından uçabilirsiniz. Bunun için sitenizi hergün 2-3 defa güncellemelisiniz ki o link karşısında siteniz ezilmesin. Google bu durumu güncelliğinize verecektir ve zarar görme ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Yukarıdaki yazdıklarımı dikkate alarak işlemlerinizi yaptığınızda sitenizin zarar görme olasılığını azaltmış olursunuz. Zaten sitesine özen gösteren birisinin sitesine girdiğinizde anlayabilirsiniz.

Comments

Bir Cevap Yazın