Az Backlink ile Az Riskli ve Kalıcı SEO

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sitenize alacağınız backlinklerin seçimi ile alakalı olarak tecrübelerimi paylaşacağım. Amacım daha az ama daha kaliteli backlinkler alarak daha çok fayda görmeniz ve sitenizi hiçbir olumsuzluğa uğratmamanız.

SEO

Son günlerde yapmış olduğum çok farklı sektörlerden seo girişimlerinde öğrenmiş olduğum birşey var. Bu yeni tecrübeyi flash oyun sitelerim üzerinden gördüm ve Adana Oto Kiralama sektörü ile ilgili açtığım sitede yeni öğrendiklerimi uygulayarak tasdik etmiş oldum.

Dilerseniz sizlere ilk olarak flash oyun sitesi üzerinde yaptığım hatalardan basedeyim sizlere öyle daha kolay anlayabilirsiniz.

Flash Oyun Sitesine Yaptığım Yanlış Uygulamalar ;

  1. Siteye alakasız olarak ingilizce ama PR ve Alexa değeri oldukça yüksek (PR6++) backlinkler aldım.
  2. Siteye forum tanıtımları v.s. aldım.
  3. Siteye alakasız olsa bile etkisi olacağını düşündüğüm sitelerden tanıtım yazıları aldım.

Sonuç : Site ilk başlarda ” Zeka Oyunları ” kelimesinde 1.sayfa 3.sıraya kadar geldi. ” Zor Zeka Oyunları ” kelimesinde ise 1.sıraya yerleşmişti. Taki ” Nisan 2014 Google Algoritma Güncellemesi ” isimli yazımda söz ettiğim güncellemeye kadar bu yazıyı yazdıktan birkaç gün sonra oyuncini bile aramalardan kayboldu genel bir güncelleme idi yani.

Oto Kiralama Sitesine Yaptıklarım ;

  1. Sadece özgün ve kaliteli yazılar yazdım.
  2. 1 adet yyazar.com ‘dan tanıtım yazısı aldım.

Başka hiçbirşeyi yok sitenin reklam sayfasında sıralamalarına baktığınızda 01.05.2014 tarihinde kurulmuş olan 1 haftalık sitenin yıllardır bu sektörde olan siteleri aramalarda geride bıraktığını görebilirsiniz.

Peki yyazar.com ‘u sizlere biraz tanımlayalım ;

Adana Havalimanı Oto Kiralama

  • Yaşlı ve tamamen özgün yazılar ile dolu.
  • Anında kendiğinden index alıyor.
  • Aldığı index çok rekabetli kelimelerde dahi ilk 3 sayfada yer alıyor.

Bu özelliklere sahip siteler ancak size katkıda bulunabilir. Sebebi ise eğer bir siteye tanıtım yazısı reklamı veriyorsanız ve o site google ‘da ön sıralarda index alıp o yazıya hit geliyor ve gelen kişiler o sayfadaki sizin linkizi görebilip tıklayıp sizin sitenize geliyor ise faydalı olacaktır.

Bu konuda google news kayıtlı haber siteleride epey etki etmektedir. Ama eğer tanıtım  yazısı aldığınız site çok geri sayfalarda index alıyor ve sitenin mevcut takipçileride gelio o sayfayı inceleyip linke tıklamıyorsa hiçbir etki beklemeyin.

Tavsiyem

Eğer bugüne kadar sitenize çeşitli kalitesiz linkler aldıysanız sitenizin tüm linklerini ahrefs.com gibi sitelerden bulup bunlar içerisinden kalitesiz olanları tespit ederek Google Disavow Linkleri Reddetme Nasıl Kullanılır ? isimli yazımdan yararlanarak o linkleri reddedin.

Bundan sonra devir az ama kaliteli backlink ile yükselme devri.

Comments

Bir Cevap Yazın