Alexa Sırrımız ?

Alexa

Merhaba arkadaşlar, siteyi açtığımdan bu yana tecrübelerime dayanarak birçok makale paylaşımında bulundum. En son gelen bir mailde alexa sırrımızı soruyorlardı. Bunun cevabı Alexa Değeri Düşürme Tekniğim [Denedim] isimli makalemde mevcut fakat siteme uyguladıklarımı tam olarak paylaşmak istedim.

1:) Alexa Widgets Kodları ;

Daha öncesinde arras temasını kullanmaktaydım. Arras temasında alexa widgets kodları kullanmıyordum tema göze hoş gelen ama oldukça kasan ağır bir tema idi. Usluer temasına geçmemiz ile birlikte alexa widgets kodlarını sitemize entegre ettik daha doğrusu yine aklımda değildi İsmail hocamızın kodlarından düzenleme yaparak ekledim. Sayfa kaynağını görüntülemek istediğinizde ;

[html]

[/html]

Şeklinde footer bölümünde bir kod göreceksiniz. Bu kod sitede gözükmemekte fakat kaynak kodlarında mevcuttur. Bu yüzden görüntü kirliliğide yoktur.

2:) Özenli ve Düzenli Makale Girişi ;

Yazdığım makalelerde özen gösteren birisiyim ve her makalemde görsel kullanmaktan çekinmemekteyim. Buda göze hoş geldiğinden ve ziyaretçi odaklı olduğundan gelen ziyaretçimiz aradığını bulacak ve sayfayı hemen terketmeyecektir. Bunun kanıtı ise google analytics ‘de mevcuttur.

Alexa Düşürme

Yukarıda hemen çıkma oranı her ne kadar %69,35 olsada bunların bot olduğunu düşünmekteyim. Aksine ortalama ziyaret süresi ise 00:01:15 ‘dir. Buda oldukça iyi birşeydir. Buradan yola çıkarak bir örnek vermek gerekir ise işini düzgün yapan film sitelerinin alexa değeri her zaman çok iyidir.

Sebebi ise gelen ziyaretçinin minimum 45 dakikalık videolar izlemesi ve bu süre boyunca sayfada kalmasıdır. Birde sitemize gelen birçok kişi webmaster kitlesinden olup çoğu webmaster ‘ın alexa toolbar kullandığını düşünürsek değer çok iyi durumdadır. Yeni ziyaretçilerin yüzdesini hesaplar isek %88,50 yapmaktadır ve 40.431 kişinin sadece %88,50 ‘si yeni ziyaretçi geri kalanları sitemizi sürekli ziyaret eden kişilerdir.

Dipnot : Siteden hemen çıkma oranı sitenizin google gözündeki prestiji içinde önemlidir.

3:) Alexa Grubu

Webmaster forumlarında açılan bir alexa grubuna üyeyim fakat gruba katılmadan önce alexa değerim 180K ‘da idi. Grubu katıldıktan sonra pek fazla birşey değişmedi. Gruba katılmadan önce günlük 3K alexa düşmekte idi.

Özet : Sitenizin tasarımına özen gösterip, makalelerinizi özen ile ziyaretçi odaklı eklediğinizde ve bunu istikrarlı bir şekilde hergün yaptığınızda alexa değeriniz kendiliğinden düşecektir.

Daha fazlası için Webmaster Konuları kategorimizi veya Seo Makaleleri etiketimizi takip edebilirsiniz.

Güncel alexa bilgimizi yukarıdaki kutudan görebilirsiniz. Makaleyi 27.12.2013 tarihinde yazdım ve o tarihte alexa değerimiz 120.475 idi.

Comments
  1. CanGuldur |
  2. ibrahim YAVUZ |
  3. digiturk+internet |

Bir Cevap Yazın