SSD Teknolojisi Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

SSD

Kısa adı SSD. Açılımı ise Solid State Drive , yâni katı hâl diski. Çok değil, takrîben 10 seneden beri teknoloji dünyâsı SSD’leri geleceğin verî depolama birimleri olarak görmekte. Tıpkı HDD’lerde olduğu gibi içine işletim sistemi, programlar, uygulamalar ve oyunlar kurulabilen bu SSD’leri bilgisayarlarımızın emektar işçisi sâbit disklerden ayıran en büyük özelliği sundukları yüksek hızlar.

Normal bir sâbit diskten yerine göre 10, bâzen de 100 kata kadar hızlı olabilen SSD’ler artık her kullanıcının baştâcı olmaya çoktan aday. Çünkü bir kullanan artık motor yığını HDD’lere geri dönmek istemiyor. Çünkü, işlemci ve Ram’lerimizi yenilerini satın alarak devamlı güncellesek dâhi HDD’ler oldukları yerde kalıyor. Kullanan şunu farkediyor ki aslında bilgisayarın en yavaş parçası bu sâbit diskler imiş anlık takılmaların sebebi de yine onlarmış.

Peki bu SSD’ler gerçekte neler vaad ediyor ? Sâbit diskler ile arasındaki farklar nelerdir ?

Flash bellek teknolojisi üzerine kurulu yapıları sayesinde HDD’lere nazâran daha ince ve hafif bir yapı arz eden SSD’lerin tükettiği güç miktârı da yine pek az. Çalışma esnâsında yaydıkları ısı da düşük. Bu hâlleri ile taşınabilir bilgisayarlara da uygunluk arz edebiliyorlar.

Bilgisayar sâhiblerine yüksek bir kullanım deneyimi sunan, tüm yazılım, program ve uygulamaların olağanüstü bir hızla açılıp çalışmasını sağlayan SSD teknolojisi her ne kadar bir çok nîmeti yanında getirsede ülkemizde maalesef yeterince tanınmıyor. Memleketimiz kullanıcılarının yeni yeni tanışmaya başladığı bu katı hâl diskleri hakkında internette sağlıklı bilgi bulmak maalesef çok zor. Mevcudların da ekserîsi hurafe ve kulakdan dolma bilgilerin ötesine geçemiyor.

Ülkemizde de gün geçtikçe daha çok kimseye ulaşan SSD teknolojisini yerli kullanıcıların daha iyi tanıyabilmeleri, kendileri için en uygun olan SSD’yi bulabilmeleri, farklı katı hâl disklerinin yer aldığı karşılaştırmalı incelemeleri ve SSD pazarının gidişâtını tarafsız bir gözle tüm detayları ile izleyebilmeleri için vücûda getirilen SSD Labs sitesi de bu gâyeye lâyıkıyla hizmet ediyor.

Sahasında Türkiye’nin ilk ve tek müstakil web sitesi olma özelliğini de taşıyan SSD Labs, uzman ekibi ile katı hâl diskleri hakkında merâk ettiğiniz tüm suâlleri detayları ile sizler için cevablıyor. Site ekibi ayrıca Gereçler kategorisi altında SSD’lerin bakımından tutun da performansını ölçmeye kadar ihtiyaç duyulan tüm yazılım ve uygulamaların güncel sürümlerini sizlerin beğenisine sunuyor.

Unutmayalım ki, bilgisayar parçası alırken doğru tercihde bulunmak bizleri hem ileride karşılaşılacak muhtemel sıkıntılardan hem de cebimizden fazla para çıkmasından kurtaracaktır. Söz konusu SSD olduğunda da en büyük Türkçe rehber bizzat SSD Labs’dır.

www.ssdlabs.net

Türkiye’nin En Büyük SSD Verî Tabanı

Comments

Bir Cevap Yazın