Nokia Lumia 525 Avea İncelemesi

Nokia Lumia 525

2013 yılının ortalarında piyasaya sürülen Nokia Lumia 520, dünyada en çok satan Windows Phone 8 cihazı olmuştu. Nokia’nın akıllı telefonu tatmin edici teknik özelliklere, iyi bir performansa sahipti ve uygun fiyatı ile dikkat çekiyordu. Cihazın 512 MB olan Ram kapasitesi ise en büyük sorundu. Nokia şirketi bu olaya elini koydu ve 2013 yılının sonlarına doğru Lumia 525’i piyasaya sürdü. Nokia Lumia 525 teknik özellikleri ve görünüm itibari ile Lumia 520’nin aynısı diyebiliriz. Tek bir yönüyle ayrılıyor o da 512 MB olan Ram kapasitesinin Lumia 525’de 1 GB’a çıkarılması. Böylelikle Lumia 520’nin açamadığı uygulamaları Lumia 525 açabiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye teknoloji piyasasına adımını atan Nokia Lumia 525, Avea’nın özelleştirilmiş versiyonu ile karşımıza çıkıyor. Android telefonların operatör markalarıyla özdeşleştirmesine artık alıştık fakat Avea Türkiye’de bir ilki deniyor.

Nokia Lumia 520 tatmin edici performansı ve uygun fiyatıyla açıkçası beğenimizi kazanmıştı. Nokia Lumia 525’de artan RAM kapasitesinin telefonu olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Türkiye’de Nokia markalı telefonlara olan sadakat üst düzeyde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle Lumia 520 gibi Nokia Lumia 525’de ülkemizde ciddi anlamda ilgi görüyor. Avea, Lumia 525’i özelleştirerek piyasaya sundu ve doğru bir seçim yapmış oldu. Yani Nokia’nın sadık kullanıcılarından da yararlanmış oldu. Windows Phone 8’in kullanıcı arayüzü özelleştirmelerine fazla izin vermediğini biliyoruz. Bu durum da Avea’yı biraz daha kısıtlamış. Buna rağmen, Avea şirketi olabildiğince özelleştirme kanallarını kullanmaya çalışmış. Windows Phone 8.1 güncellemesi umarız Lumia 525’le birlikte gelir ve daha fazla özelleştirmeyle karşılaşırız.

Sonuç olarak, Avea şirketi ve diğer operatörler genel olarak Android telefonları tercih etmektedir. Windows Phone dünyasına katılan Avea’nın bu anlamda bir ilki gerçekleştirdiğinin tekrar altını çizmek istiyoruz. Nokia Lumia 525, eşdeğer özelliklere sahip Android telefonlarına oranla daha sağlam ve düzgün bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Bize göre, Windows Phone’un giriş segmenti Android telefonlara oranla daha iyi işliyor. Önceden Windows Phone ekosisteminin uygulama zaaflığı negatif etki yaratıyordu. Bugün ise Windows Phone popüler uygulamalar ile bu açığı kapatıyor.

Bir Cevap Yazın