Nokia Asha 503 İnceleme

Cep telefonu piyasasının bir zamanlar lideri konumundaki Nokia, akıllı cihazların yaygınlaşması ve rakiplerinin bu yarışta büyük fark atması sonucunda tahtını kaptırmıştı.

Nokia Asha 503

Fakat bu yarışta geri kalmamak ve liderliğini yeniden almak için harekete geçen Nokia, birbirinden kaliteli ve iddialı akıllı telefonları piyasaya sürmeye devam ediyor. Bu yazımızda Nokia’nın piyasaya sürdüğü en son akıllı cihazlardan olan Asha 503’ün özelliklerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle Nokia Asha 503 akıllı telefonu ile fiyat ve performansı biraz yükselttiğini belirtelim. Piyasada yer edinebilmek için önceki modellerde biraz daha uygun fiyatlardan ürünler piyasaya sunan firma, yeterince satış yapmış olmalı ki artık daha üst modeller çıkarmaya başladı. Buna rağmen fiyat ve özellik açısından uygun olduğunu da belirtmekte fayda var. Gelelim şimdi de Nokia Asha 503 teknik özelikleri ve detaylarından bahsetmeye ;

  • 5 MP ve 3 digital zoom özelliklerine sahip arka kamera, 240 p çözünürlüğünde video çekebiliyor.
  • 3 inç büyüklüğündeki LCD ekranı çizilmeye karşı korumalı olarak üretilmiş.
  • 110.2 gram ağırlığındaki cihaz, 60.6 mm X 102.6 mm X 12.7 mm genişlik X uzunluk X yükseklik ölçülerine sahiptir.
  • BT, WiFi ve USB bağlantıları ile veri alış verişi yapabilmektedir.
  • Bataryası 1200 mAh’lik bataryası ile 12 saate kadar konuşma ve 840 saate kadar beklemesi süresi bulunmaktadır.
  • MicroSD kart desteğiyle 32 GB’ye kadar artırılabilir hafıza desteği ve 64 MB RAM belleği bulunmaktadır.
  • 6 farklı renk seçeneğine sahiptir. ( Sarı, siyah, yeşil, kırmızı, camgöbeği, beyaz )
  • İşletim sistemi olarak Nokia Asha 1.2 sürümünü kullanmaktadır.
  • E-postalarını takip etmek isteyenler için e-posta istemcileri bulunmaktadır.
  • İnternet tarayıcısı olarak Nokia Xpress Browser yer almaktadır.

En temel özellikler olarak yukarıdaki özellikleri sıralayabiliriz. Bunun yanı sıra Nokia Asha 503’ün ekranının biraz küçük olduğunu söyleyebiliriz. RAM olarak 64 MB olması ise son derece can sıkıcı olmaktadır. Yapılan testlerde herhangi bir yavaşlık ya da donma yaşanmamış olsa bile birçok akıllı cep telefonu kullanıcıları için bu RAM hafıza oldukça düşük kalmaktadır. Bunun dışında fiyat ve performans olarak gayet uygun bir cihazdır.

Nokia Asha 503 için yapılmış video inceleme ;

Telefonun piyasadaki fiyatı 350,00-TL ile 500,00-TL arasında değişmektedir. Kampanya ve vergilere göre fiyatlar artıp azalmaktadır.

Daha önceki yazımızda Nokia Normandy (Nokia X) Söylentileri konusun işlemiştik. Daha fazlası için teknoloji haberleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

No Responses

Bir Cevap Yazın