LiFi Teknolojisi İle Süper Hızlı İnternet Geliyor

Günümüzde teknoloji baş döndüren bir hızda gelişmeye devam ediyor. Her geçen gün yenilenen teknoloji insan hayatında büyük kolaylıklara neden olmaktadır. En son gelen haberlere göre artık ışık hızında internet erişimi için geriye sayım başladı. Şu anda kullanılan WiFi teknolojisinden farklı olan LiFi ile tanışmaya hazırlanıyoruz.

Lifi Teknolojisi

Öncelikle yeni teknoloji LiFi hakkında biraz bilgi verelim. Günümüzün en yaygın internet kullanım teknolojisi olan WiFi radyo dalgaları şeklinde sinyal dağıtıyor. LiFi ise bunun yerine verileri çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde taşıyabilecek olan ışıktan faydalanacak. İlk olarak 2012’de Las Vegas’ta gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Etkinliği’nde kamuoyuna tanıtılan bu teknoloji ile artık ışık hızında internet erişimi kullanılabilecek.

Teorik olarak çok büyük beklentilerin olduğu bu teknoloji ile ilgili en son yapılan deneyler ve elde edilen verilere hep beraber bir göz atalım. Bu konudaki en son veriler geçtiğimiz günlerde Almanya’dan geldi. Fraunhofer Henrich Hertz Enstitüsü araştırmacıları tarafından yapılan denemelerde LED lambalar kullanılarak 3 Gbps hızında veri alış verişinin gerçekleştirildiği duyuruldu. Şu anada kadarki en hızlı ve güvenli veri akış verişinin sağlandığı laboratuvarda daha önce yapılan çalışmalarda 4 metre uzaklıkta 0,5 Gbps hızında veri aktarılmıştı. Mesafe 20 metreye çıkarıldığında ise 120 Mbps hızında aktarım sağlanmıştı.

Bu gelişmelerin üzerine 3 Gbps hızına erişmenin teknik olarak şimdilik mümkün olmadığı ve bu hızda erişim sağlayabilmek için 3 LED lambanın kullanıldığı söylendi. Laboratuvar ortamında oldukça hızlı seviyelerde erişimin sağlandığı LiFi ile dış ortamda en fazla 0,5 Gbps hızına kadar erişim sağlanmıştır. Bunun nedeni olarak ise dış ortamdaki sinyallerin ve diğer etkenlerin LiFi sinyallerini olumsuz olarak etkilemesi görülüyor.

LED teknolojisinin gelişmesi sonucunda ortaya çıkan LiFi, bir nevi WiFi sayılabilir. Bu açıdan bakıldığında ve sağlamış olduğu avantajlardan dolayı Lifi’nin büyük bir hızda gelişmesi beklenmektedir. Bu teknolojinin ne kadar süre içerisinde gelişip yaygınlaşacağı konusunda henüz net bilgiler vermek zor. Fakat önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yaygınlaşması tahmin edilmektedir.

Comments
  1. Serhat S. |

Bir Cevap Yazın