Carplay Nedir ?

Daha önce Apple tarafından iOS in the Car olarak açıklanan proje 3 Mart’ta CarPlay olarak değiştirildi.

CarPlay

iOS tabanlı cihazların arabayla entegreli bir şekilde çalışmasını sağlayan CarPlay  Haziran 2013’te üst segment birkaç araba markasının 2014 modellerinde yer alacak. Biraz da bu fütürist çalışmanın özelliklerini tanıyalım.

CarPlay ile iPhone telefonlarınıza eyes free ve hands free özellikleriyle hükmedebileceksiniz. Böylece telefonla konuşurken gözünüzü yoldan ayırmanıza gerek kalmayacak. Üzerindeki gelişmiş navigasyon özellikleriyle  sizi ekstra elektronik cihaz külfetinden kurtarıyor.

Yüksek hassasiyetli küçük elektronik alıcılar sayesinde konumunuzu kolayca belirleyebilirsiniz. Bunlarla birlikte iOS cihazınızın içerisinde olan müzikleri kolayca entegre edebilir ve kontrol altına alıp çalabilirsiniz. Yine iMessage fonksiyonunu CarPlay’de kullanmak mümkün olacak.

Kasım 2013’te ilk defa Honda’nın Acura modeline entegre edilen CarPlay  ilerleyen aylarda Honda’nın Accord ve Civic modellerine de dahil edildi.  2015 yılında BMW, Ferrari, Ford, Chevrolet, Opel, Hyundai, Kia, Jaguar, Land Rover, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Citroen, Subaru, Suzuki, Toyota ve Volvo’nun yeni modellerinde CarPlay olacak.

CarPlay şimdilik iPhone’un 5S, 5C, ve 5 modellerine uygun ve iOS 7.1 beta 1 ve 2 işletim sistemiyle çalışması bekleniyor.

Araba sektörü bu çağ atlatacak müthiş gelişme ile satışlarını arttırması elzem ancak aynı şeyi bluetooth üreticileri için söylemek mümkün değil. Bu anlamda Apple doğrudan hizmet vermediği sektörlerdeki hareketleri değiştirecek hamlesiyle bazılarını mutlu edecek ve bazılarının canını fena halde sıkacak gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın