Ofis İçin Mobilya Seçimi

Ofis İçin Mobilya Seçimi

Ofis ve büro dekorasyonu özen gerektiren bir süreçtir. Mobilya seçimi, çalışma ortamının hazırlanması, çalışma alanının bölümlere ayrılması gibi aşamalar ofis ve büro dekorasyon süreci içerisinde yer almaktadır.

Ofis ve büro için mobilya seçerken öncelikli olarak ofisteki çalışma temposunun ve ortalama çalışma saatinin belirlenmesi gerekmektedir. Bireylerin fiziksel olarak düzgün pozisyonlarda çalışmaları için gereken tüm materyaller sağlanmalıdır. Örneğin; uzun saatler boyunca oturularak çalışılması gerekiyorsa ortopedik bilgisayar koltuğu gibi ergonomik mobilyalar tercih edilmelidir. Mobilya seçimi aşamasında renklerinde motivasyona katkısı olacak şekilde seçilmesi gerekmektedir. Örneğin; patlayan ya da fosforlu renkler dikkat dağınıklığına neden olacağı için bir süreden sonra motivasyon düşürücü bir etki yaratacaktır. Bu nedenle göz yormayan yumuşak tonlar tercih edilmelidir.

Ofis ve büro çalışanları için uygun ortam hazırlanırken bilgisayar masası yüksekliği, çalışma esnasında ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin uzanılabilir yerlerde olması gibi detaylar atlanmamalıdır. Bu sayede çalışma esnasında gereken materyaller hızlı bir şekilde sağlanabilir.

Bilgisayar Masası

Çalışma koşullarının sağlanması demek, çalışan bireylerin her anlamda ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Başka bir deyişle bireylerin çalışma alanlarında dinlenme, yeme ve içme gibi eylemleri de gerçekleştirebiliyor olması gerekmektedir. Örneğin; çalışma alanlarında mutfak bölümünün oluşturulması ve kolay hazırlanabilir içeceklerin olması, mola sürelerinde çalışanların dinlenebilmeleri için gerekli mobilyaların sağlanması ve dinlenme alanlarının mavi, yeşil gibi dinlendirici renklerle dekore edilmesi gerekmektedir. Ancak bu koşullar sağlandığında çalışan bireylerden maksimum verim sağlanması hedeflenebilir.

Büro ve ofis dekorasyonu için kesinlikle bu konudaki deneyimli ve uzman kişilerden yardım alınması gerekmektedir. Doğru mobilyaların seçimi ve gereken koşulların sağlanması ofis ortamının olmazsa olmazlarındandır.

Çalışma ortamı hazırlanma aşamasında yapılması gereken her şeyin en ince ayrıntısına kadar gözden geçirilmesi ve hiçbir detayın atlanmaması oldukça önemlidir. Dekorasyon başlangıcında bir plan yapılması ve bu plan doğrultusunda hareket edilmesi, dekorasyon süreci boyunca oluşabilecek problemlerinde önüne geçecektir. Ayrıca çalışanlarında çalışma alanları hakkında bilgilenmesi sağlanan ortamdan sağlanacak verimi marjinal seviyeye ulaştıracaktır.

İçerik Ajansı

Comments
  1. osman cinkara |

Bir Cevap Yazın