Tema yapımcılarının ücretsiz tema dağıtmamaları için nedenler !

wordpress

Merhaba arkadaşlar, başlık biraz uzun oldu ama tema yapımı ve editlemesi ile uğraşan arkadaşlarımız anlayacaklardır durumu.

Emeğe saygının olmadığı biryerde yaşıyoruz. Site sahiplerinin %80 ‘i emeğin kıymetini bilmiyor. Hepimiz kendi çapımızda birşeyler yapıp paylaşıma sunuyoruz. Bazılarımız bunu ücretsiz yapıp altına 1 adet link ekliyor. Kullanan adamlarda sorularını soruyor ve yanıtlarını alıyor. Emek harcıyoruz.

Benim tam teşekkürlü tasarım bilgim yok ama çok şükür seo bilgim ve basit html, php bilgim mevcut. Tecrübelerimden yola çıkarak seo uyumlu hale getirip Türkçe ‘ye çevirip dağıttığım bir tema var. Temayı siteme uğrayan çoğu kişi bilir Arras Tema ‘yı editlemiştim.

Kendimce temayı özgün bir hale getirip birkaç özellik eklemesinde bulunmuştum ve temayı WordPress Türkçe Arras Tema yazısında ve Arras Tema – ARRAS Menüsü kullanımı ve dizayn yazılarında paylaşmıştım.

2 yazı içinde yüzlerce yorum ve mail yanıtladım. Kullanan arkadaşlara yardımcı olabilmek açısından destekte bulundum. Ama sonradan bir baktım ki adam hem linkimi kaldırmış kendisi yapmış gibi link eklemiş hemde benden destek istiyor. Bu durum üzerine desteği bıraktım ve  paylaşmak üzere olduğum Seo Uyumlu WordPress BlueStyle Teması ‘nı paylaşmaktan vazgeçtim.

Şimdi gelelim konuya. Tasarımcının ücretsiz tema yapıp dağıtmaması için sebebler ;

Wordpress vs. Blogger

1.) Emeğe saygısızlık ve linkinin kaldırılması ;

Hemen hemen hepsi yapıyor bunu hem desteğinden faydalanıyor hem temayı kullanıyor hemde 1 adet linki fazla görüyorlar.

2.) Uyanık çakma tasarım firmalarının kendi yapmış gibi kullanması ;

Çok sayıda çakma tasarım firması mevcut. Bunlar alıyor temayı bilgisayarlarına indirip footer bölümünü düzenleyip kendi müşterilerinin sitelerine kuruyorlar. Bizim eklediğimiz tüm özellikler ve hatta favicon bile içerisinde duruyor.

3.) Hem linkinin kaldırılıp hemde destek istenmesi ;

Tutuyor temanın biryerinde problem çıkartıyor. Ama linkini kaldırdığı için site adresi veremiyor direk uzun uzun soruyor. Problemide anlatamıyor. Site linki verse hatanın ne olduğunu anlayacağız ama veremiyor çünkü linkini kaldırmış. Emeğe saygısızlık yapmış.

4.) Diğer site sahiplerinin uyanıklık yapması ;

Temayı alıyor bilgisayarına indiriyor. Footer bölümünü düzenleyip bir dosya upload sitesine yüklüyor. Demo olarak yine sizin sitenizi dolaylı yollardan veriyorlar. Adam bakıyor ve indiriyor ama footer bölümündeki link bizimkisi değil. Adam kendi linkini gömüyor.

Eminim yazacak olsam daha çok sayıda çıkacak ama yazmak dahi istemiyorum. Emeğe saygısı olmayan adamlar sonuçta.

Bundan sonra tema dağıtacak olanlara tavsiyem temanın tüm dosyalarını şifreleyerek dağıtın. Footer bölümünün yarısını bir şifreleme servisiyle diğer yarısını başka bir şifreleme servisi ile şifreleyin ki kıracak adam emek harcasın kullanmaya hakkı olsun.

Comments
  1. Şadan |

Bir Cevap Yazın