Kanser Belirtileri / Usluer.net.

Bilindiği üzere iki yüzden fazla kanser çeşidi bulunuyor. Bu kanserlerin belirtileri farklıdır. Ancak gruplar altında irdelenebilirler. Öte yandan kanser denildiğinde üç temel risk fakötür mevcuttur. Genellikle genetik bozuklukları olanlar ya da ailesinde kanser vakaları olanlar, daha önce ışın tedavisi almış olanlar ve meme kanseri olup lenf bezleri alınmış olanlar daha kolay kanser hastalığına yakalanabilirler. Bu bağlamda yapılan kanser tarama testleri büyük önem taşır.

Kanser belirtileri hususunda bir diğer önemli nokta, doktora başvurmadan önce kişinin kendisini doğru analiz etmesidir. Örneğin meme kanseri vakalarında kadınlar kendilerini muayene etmeyi öğrenmelidirler. Bu, üstelik erken teşhis için de son derece öenmlidir. Meme kanserine yakalanma riski, çocuksuz kadınlarda daha yüksektir. Bu nedenle çocuksuz kadınlar, daha dikkatli olmalı ve kontrolleri ihmal etmemelidirler.

Kanser belirtilerini beklemeden kontrol yaptırması ve doktora başvurması gereken bir diğer grup da, ailesinde kanser vakası olanlar. Bu kanserler özellikle bağırsak ya da yumurtalık kanseri ise, kişiler hiç beklemeden uzman doktorlara başvurmalı ve tetkik yaptırmalılar. Çünkü her iki kanser tipi de kalıtımsaldır.

Bazı durumlarda akciğer kanserinin belirtileri, bronşit belirtileri ile benzeşebilir. Bunlar, sık ve uzun süreli öksürük nöbetleri ve göğüste ağrıdır. Doktor olmayan bireyler için ikisi arasındaki farkı ayırmak çok zordur. Bu nedenle bu tip şikayeti olanlar muhakkak doktora başvurmalı, ailesinde akciğer kanseri vakası bulunanlar ise ayrıca kanser araştırma enstütülerinde muayene olmalıdırlar.

Kanser günümüzün en tehlikeli hastalığıdır. Kanser belirtisi olabilecek en ufak şikayeti olanların ihmal etmeden doktora başvurmaları gerekmektedir.

Comments
  1. İlk Kurşun Gazetesi |

Bir Cevap Yazın