Çek istihbaratı yapmanın en iyi yolu Faktoring

çek istihbaratı yapmak
Birçok firmanın ve işletmenin baş sorunlarından birisidir çekin sağlam olup olmadığını öğrenme.

Ticaret ‘te ülkemizde çok sık olarak çek kullanılır ve bu çekleri çoğu zaman döner. Bu durumda birçok şirketler zor anlar yaşarlar.

Bu zor duruma düşmemek için çek istihbaratı nasıl yapılır bunları anlatacağım.


Çek istihbaratı nasıl yapılır ?

Çekler önceden bankanın şubesinden kolayca sordurulabiliyordu fakat günümüzde banka personellerini karşı firma tarafına çekip bu firma güvenilir dedirtebilirler. Bu yüzden bankalara sordurma işini es geçiniz.

Çek istihbaratı günümüzde en iyi factoring şirketleriyle yapılır. Çünkü bu şirketler bankanın bize söylemeyeceği şeyleri öğrenebilirler.

Ben çalıştığım firmalardaki çek istihbaratlarını hep faktoring şirketlerine yaptırırım. Çekin arkalı önlü fotokopisini ve çek sahibiyle aranızdaki ticareti belgeleyen bir adet fatura yollamanız kafidir. Eğer ilk kez çalışmıyorsanız sadece çekin fotokopisini göndermeniz yine yeterli olacaktır.

Faktoring şirketi çek sahibinin banka hesaplarını, kredilerini, kredi kartlarını ve geçmişteki ödemelerini baz alır.

Çok detaylı inceler ve dönmeyecek çekleri kabul ederler. Tabi yinede garantisi olmaz siz 1. ayda çek istihbaratı yaptırırsınız o anda şirketin durumu iyidir ve 3.aydaki ödemesine kadar firmanın başına bişey gelir ödemez. Bu ihtimalleri göz ardı etmemek lağzım.

Günümüzde faktoring şirketleri ulaşılabilir ve firmalara büyük igli göstermektedirler. Ben çalıştığım firmalardan 1-2 tane faktoring şirketine çek gönderdiğimde en az 5-6 tane faktoring şirketi firmayı arayıp bizimle çalışmak istermisiniz diye sorar. Bunu anlatma nedenim, faktoring piyasasındaki rekabettir. Bu rekabet ‘ten yararlanacak olanlarda bizleriz.

Faktoring şirketi çeki onaydı fakat göndermek istemiyorum. Ne yapmalıyım ?

Göndermek zorunda değilsiniz, faiz oranlarını beğenmedim diyip işin içinden çıkabilirsiniz. Kaldı ki sürekli çalıştığınız bir faktoring şirketi ise ben bunu istihbaratını yaptırmak için gönderdim dediğinizde anlayışla karşılayacaklardır.

Faktoring şirketlerine nasıl ulaşırım ?

Faktoring şirketlerine ulaşmanız çok kolay, birçok faktoring şirketi google ‘daki rekabetinide sürdürdüğünden yaşadığınız içi yazıp sonuna faktoring yazarak google ‘da aratmanız yeterli olacaktır.

Örnek google aratması : ” Adana Faktoring ” bu arama sayesinde Adana Temsilciği olan faktoringleri google ‘da rahatça bulabilirim.

Dilerseniz çeki tarayıp mail atın, dilerseniz fotokopisini faks çekin. Fakat mail attığınızda veya faks çektiğinizde arayıp konuşursanız işleminiz daha hızlı gerçekleşecektir.

Comments
  1. Sporx Fenerbahçe |
  2. Ahmet Ay |
  3. Samet |

Bir Cevap Yazın