Çek İstihbaratı Yaparken Bankaya Güvenmeyin

çek istihbaratı - çek sorgulama

Merhaba değerli arkadaşlar, firmalar için nacizane bir önerim olacaktır. Zira bu öneriye uymayanlar batmanın eşiğine kadar gelebilir.

Günümüzde çek almak, bankanın güvenini sağlamak çok kolay bir hal aldı. Cebinde 100.000-200.000 TL parası olan rahat bir şekilde çek koçanı alıp piyasayı dolandırabiliyor.

Sizlere ilk olarak gördüğüm bir olayı anlatayım, bankaya neden güvenmeyeceğinizi anlarsınız.

Bir müşterimizden 100.000 $ karşılığında çek aldık. Çeki imzalarken bir yandanda çek koçanını aldığı bankayı aradı ve oradaki birinden firması hakkında bilgi vermesini söyledi.

Banka personeli firmanın durumunun çok iyi olduğunu, ödemelerini zamanında yaptığını beyan etti. Hatta çeki yazan kişiyide firma sahibi olarak tanıttı. Adamın firması Gaziantep ‘te, banka şubeside haliyle Gaziantep’te idi.

Tamam iyi güzel hoş, karşılığında adam ürününü aldı ve gitti. Çekin ödeme günü geldiğinde bankanın Adana ‘daki şubesine gittiğimizde ödeme yapamayacaklarını firmanın hesabının boş olduğunu bildirdiler.

Adamları aradık, ulaşamadık. Neyse çeki yazdıralım dedik. Bu seferde Gaziantep ‘teki şube buna izin vermiyordu. Nedeni ise çekin üzerindeki imza firma yetkilisine ait değil. Demekteydiler.

Çeki öyle yada böyle yazdırdık fakat, icra olarak değil üzerindeki imza sahte diye yazdılar. Zaten icraya versek nolacak adam fabrikayı kapatmış gitmiş.

Başımızdan geçen hikaye tamamen böyle idi. Adam banka hesabına 100.000-150.000 TL para yatırıyor. Hesabı biraz aktif tutuyor. 1 çek koçanı alıyor. Onun 1 yaprağı ile bir arkadaşına çek yazıp hesabından ödetip, parayı geri alıp hesabına yatırıyor ve bankanın gözünde kaliteli bir müşteri oluyor. Sonrada o çek koçanı ile tüm piyasayı dolandırıyor. Üstelik bankada her firmaya güvenilir olduğunu söylüyor.

Eğer anlattığım gibi bir duruma düşmek istemiyorsanız çek istihbaratlarınızı faktoring şirketlerine yaptırın. Çünkü faktoring şirketleri enine boyuna firmayı tamamen araştırır. Kredisi var mı, kredisinin kaç taksidini ödemiş, hangisini gününde ödemiş veya ödememiş. Adamın daha önceden kaç çeki var. Kaçını gününde ödemiş gibi.

Firmanın geçmişini tamamen en iyi faktoring şirketleri araştırır. Bu araştırmalar sonucunda eğer faktoring şirketi çeki kabul ediyorsa o çekin dönme ihtimali %1 ‘dir.

Faktoring şirketlerine çek ishihbaratı yapmak çok kolay. İllede çeki vermek zorunda değilsiniz. Benim anlaştığım 3-5 tane bulunmakta. Fax çekiyorum veya mail atıyorum. Tamam veya hayır (neden hayır dediklerinide detaylı anlatıyorlar zaten.) bu bir reklam değildir.

Sadece kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Eğer firmanızın ayakta durmasını istiyorsanız 3 yıllık finans tecrübemi dikkate almanızı öneririm.

Size yakın bir faktoring şirketi bulmakta zorlanıyor iseniz. Google ‘da şöyle bir arama yapmanız yeterlidir. Yaşadığınız il ismi Faktoring. Örnek : “Adana Faktoring”  olarak arama yaptığınızda en az 5 tane bulacağınıza inanıyorum.

Comments
  1. Sporx Fenerbahçe |
  2. Son Dakika Haberleri |
  3. ayddg |
  4. erdem |

Bir Cevap Yazın