Binalara yapılan deprem testleri

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında binalarda teknik incelemeler yapılmaya başlandı. Bakanlıktan onaylı firmalara dilekçe ile başvuran bina sakinleri binalarının risk durumlarını tespit ettirmeye başladı. Bu teknik çalışmada binaların neredeyse röntgeni çekilmekte.

Binaların deprem riski analiz edilirken her kattan beton parçaları alınmakta ve laboratuvarda kalitesi ölçülmekte. Ayrıca zemine yerleştirilen birtakım cihazlarla zeminin sağlam olup olmadığı da araştırılmakta. Binaların demirleri de röntgen sistemi ile test edilmekte. Böylece demirlerin sağlam ya da paslı olup olmadığı tespit edilmekte. Ancak karşılaşılan manzara hiç de iç açıcı olmamakta. İstanbul’daki pek çok binada deniz kumu tespit edilmiş durumda. Binaların pek çoğu çürük durumda. Çürük raporu alan bu binaların güçlendirilmesi ya da yeniden inşası kaçınılmaz olacak.

Kentsel dönüşüm çalışmaları ilk başladığında bakanlığın öngördüğü yenilenecek bina sayısı 200bin iken yapılan incelemeler sonucu bu rakamın çok daha fazla olacağı tahmin edilmekte. 10 yılda yaklaşık 14 milyon konut yenilenecek gibi görünüyor.

Konu ile ilgili videoları izlemek için http://www.youtube.com/channel/UCi1jX2Hccoza71fhscZXcGw

Comments
  1. Ramazan Çağlar |
  2. Damla Güneş |
  3. H. Kubilay |
  4. Onur Doğan |
  5. H. Kubilay |

Bir Cevap Yazın