Banka Kredinizi Kendiniz Onaylatın [Bireysel]

bankalar

Merhaba değerli arkadaşlar, işim gereği bankalarla sürekli işlem yaptığımdan tecrübeli sayılırım ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Bir bankadan hangisi olursa olsun. Hepsinin sistemi aynı, kredi başvurunuz olacaksa başvurudan önce söylediklerimi yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Bankalarda itibarınız para ile mümkündür. Bankalar müşterilerine paralarına göre puan verirler. Bu puanlar gerek şube içerisindeki işlemlerinizde gerekse kredi çekme, kredi kartı başvurularında v.s. büyük rol oynar.

Bankalar müşterilerine neye göre puan verir, ben bunları anlatayım.


1.) Hesaplarınızın Aktifliği !

Bankada bulunan mevcuat hesabınız ne kadar aktif ise o kadar iyidir. Kredi başvurusunda bulunacağınız ay içerisinde sağdan soldan borç dahi olsa para bulup hesabınıza atın orda bir süre kalsın.

Her işlemde bu göz önünde bulundurulacaktır. Hesabınız boş kalmasın. Şube işlemlerinizin hızlanmasında dahi faydasını görebilirsiniz.

2.) Otomatik Ödeme Talimatları ;

Eğer verebilecek durumunuz varsa mutlaka otomatik ödeme talimatı verin. Hem bu sayede bankaların hesap işletim ücreti kesintilerinden kurtulmuş olursunuz.

3.) Kredi Kartı Borç Ödemeleri ;

Kredi kartınızın borcunu nasıl ödediğiniz ve kartınızın aktifliğide ilk inceleneceklerdendir.

Sizin hesabınızda isterse 500.000 TL para bulunsun eğer kredi kartınızın taksitlerini zamanında ve %50 ‘nin altında ödüyorsanız kredi talebiniz kabul edilmeyecektir. Kredi talebinden önce mutlaka kredi kartınızın borçlarını ödemeye çalışın hiç değilse o ayın taksidini tam ödeyin.

4.) Sigortalı İş ;

Bu şarttır, bankaya bir gelirinizin olduğunu bildirmelisiniz. Sigortalı bir iş kredi çekmek için şarttır. Çalıştığınız firmada bankanın iyi bir müşterisiyse bu işinizi dahada kolaylaştıracaktır.

5.) İpotek Gösterebilme ;

Üzerinize kayıtlı ev veya araba gibi mülkler varsa ve bunları ipotek gösterebiliyorsanız işiniz yine çok kolaydır. Banka paramı ödemezse mülkünü alırım diye düşünerek kredinizi onaylayacaktır.


Genel bir bakış yaparak bu yazdığım maddeleri % ihtimaller olarak değerlendirelim. Eğer sadece 5. madde ‘ye uyuyorsanız kredi çekebilirsiniz. 5. maddeye uymuyorsanız sıralama şöyle olur.

  • Sigortalı iş : Şarttır. %40
  • Kredi Kartı Borç Ödemeleri : %40 oluşturur. Eğer kredi kartınız yok ise bu puanları hesap aktifliğine veriniz.
  • Hesap Aktifliği : %15 onay sürecini mutlaka etkileyecektir.
  • Otomatik Ödeme Talimatı : %5 Bankanın size daha çok güvenmesini sağlayacaktır.

Daha önce kredi çektim ve düzenli ödeyemedim, bu maddelerin etkisi olur mu ?

Elbette bu maddelerin etkisi olacaktır. Özelliklede 5.madde ‘ye uyuyorsanız kredi çekmeniz çok daha kolay olacaktır. Hadi 5. madde size göre değil diyelim. Diğer maddelere tamamen uyuyorsanız yine bankadan kredi alma gibi bir durumunuz söz konusu olabilir.

Sormak istediğiniz bir soru olursa yardımcı olmaya çalışırım. Sorularınızı aşağıdaki forumu doldurarak sorabilirsiniz.

Comments
  1. Gülsüm |
  2. metin |
  3. filiztan |
  4. izzet cesur |
  5. Yazıyor Yazıyor! |
  6. Deniz Kahraman |

Bir Cevap Yazın