Yandex bizi google ‘dan kurtar

Yandex

Son günlere internet gündemine bomba gibi düşen yandex browser ile herkez biraz daha tanımaya ve kullanmaya başladığı yandex arama motorunun ve google ‘ın kendi gözümde karşılaştırmasını yapacağım.

Yandex Türkiye ‘de kullanıma açıldığı günden itibaren izlediği politikalar sayesinde webmasterlar tarafından oldukça sevilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Rusya kaynaklı arama motoru Yandex Türkiye ‘ye geldiğinden hemen sonra google ‘ın unutup yapmadığı Türkiye için önemli günleri unutmamış aksine takibini başarılı bir şekilde yapmıştır.

Bu sayede webmaster ‘ların ilgisini görmüş ve kullanımı yayılmaya başlamıştır. Zaten televizyon ve internet sitelerindeki reklamlarıyla tanınmaya başlayan yandex henüz google ‘ın önüne geçmeyi başaramamıştır.

Google

Çünkü Google Adsense, Blogger,Google Adwords, Google Chrome, Gmail ve en önemlisi arama motoru Türkiye tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Bu hizmetlerden Adsense dışında hepsine başlayan Yandex ‘in kendini öncelikle devlet dairelerine tanıtması gerekmektedir çünkü sadece webmasterlar açılış sayfasında arama motorunu değiştirmektedir. Diğerleri standart google kullanmaktadır.

Webmaster‘lar yandex kullanmaya yatkındır fakat adsense olmadığı ve seo işlemlerinin henüz google üzerinden yapıldığı için bunu tam olarak gösterememektedirler.

Eğer seo işlemleri yandex üzerinden yürümeye başlarsa tüm webmasterların google ‘ı bırakıp yandex’e yöneleceğinden eminim. Bunun içinde internet kullanıcılarının yandex kullanımını arttırmak zorundadır. İnternet kullanıcıları en çok hangi arama motorunu kullanırsa seo piyasası ‘da o arama motoruna geçecektir ve tüm ipleri eline alacaktır.

Tarihimizin önemli gelişmelerini unutup fermuarın icatını hatırlayan google ‘dan bizi kurtmarması dileğiyle. Yandex ‘in destekçisiyim. Eğer sizde destekçisi olmak istiyorsanız şunları yapabilirsiniz;

  • Ulaşabildiğiniz tüm bilgisayarların açılış sayfasını google yerine Yandex yapın.
  • Ulaşabildiğiniz tüm bilgisayarlara Yandex Browser kurun.

Yukarıdaki 2 maddeyi yaptığınızda büyük destek sağlayacağınıza inanıyorum. Bu maddeleri çalıştığım firmalar başta olmak üzere ne kadar format attığım, program kurduğum bilgisayar varsa hepsine uyguladım. Kullanıcılar memnun kaldı.

Comments
  1. Bizikov Alexandr |
  2. sema ece toker |
  3. Osman |

Bir Cevap Yazın