Twitter Nedir ve Nasıl Kulanılır?

Twitter

            İnternetin altın çağını yaşadığımız bu günlerde insanlar neredeyse zamanlarının çoğunu bilgisayarda geçiriyor. Art arda açılan sosyal medya ağları insanları bilgisayar başına kilitlerken, insanlar hoşça vakit geçiriyor. Bu sosyal ağlardan en popüler olanlarından biri de Twitter’dır. Peki Twitter nedir ve nasıl kullanılır? Açacağınız bir hesapla dünyanın her yerindeki insanın ne yaptığını, neler paylaştığını, ne hissettiklerini ve kendileriyle ilgili tüm haberleri rahatlıkla görebiliyorsunuz. Twitter, mikrolog denilen mesajlaşma sistemiyle çalışıyor. 2006 yılında Jack Dorsey tarafından bir proje grubunun birbirleriyle iletişimin sağlayabilmesi amacıyla SMS servisi olarak açılmıştır. Sonrasında büyüyerek tüm dünya milletleri üzerindeki insanların paylaşımlarını yaptıkları büyük bir sosyal ağ haline gelmiştir.

            Paylaşımlar 140 karakterle sınırlı

            Twitter üzerinde kişilerin dışında sosyal kurumların da profillerini görebilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında Facebook gibi paylaşımların yapıldığı bir site olarak görünüyor. Ancak bu sitedeki en büyük fark paylaşımlarınızın 140 karakterle sınırlandırılmış olmasıdır. Durum paylaşımlarında uzun cümleler kurmak istediğinizde devamını ancak bir sonraki paylaşıma bırakıyorsunuz. Twitter’daki paylaşımın adı ise tweet atmaktır. Dilediğiniz ünlü simanın profilini takip edebiliyorsunuz. Takip ettiğinizde karşınızdaki kişi ile ilgili tüm paylaşımları ana sayfada izleyebilme şansına sahipsiniz. Beğendiğiniz paylaşımlara cevap verebiliyorsunuz. Dilerseniz o tweeti favorilerinize ekleyebiliyor ya da retwetleyerek yeniden paylaşımını sağlayabiliyorsunuz. Twitter nedir? Twitter ünlülerin yaşamlarını takip edebileceğiniz en büyük sosyal paylaşım sitesidir ve dünya üzerindeki tüm ünlülerin mutlaka bir hesabı bulunuyor. Hatta pek çok gazeteci ünlülerle ilgili haberleri Twitter üzerinden almaktadır.

  TT Olmak Ne Demek?

            Dünyadaki veya ülkemizdeki gündemi takip edebilme şansına da sahipsiniz. Dilerseniz gündem kutucuğunda değiştir butonuna tıklayarak istediğiniz ülkenin gündeminde neler var görebilirsiniz. TT bir konuyu gündeme yerleştirmek anlamına geliyor. Trending Topic yani Trend olan konu anlamına geliyor. TT Yapmak istediğinizde TT konularına bakarak tweetinizde bu TT’yi geçirmeniz gerekiyor. Hash tag ise tweet mesajlarını bir grup altında toplayabilmek için kullanılıyor. Telefonlardaki kare ibaresinin konunun başına gelmesiyle oluşuyor. FF ise sevdiğiniz insanları takip ettirmek için kullanacağınız bir ifadedir. Twitter nedir? Twitter belki de hayatınızın en eğlenceli dakikalarını geçirebileceğiniz ve gündemi takip edebileceğiniz en büyük sosyal ağlardan biridir.

Comments
  1. ♛ Aslan Kralice ♛ |
  2. ☾☆ Arzu #MHP |
  3. Türkçe Rap |
  4. REBEKAH |

Bir Cevap Yazın