Sosyal Medya Gündemi Belirliyor

facebook

Sosyal Medya Gündemi Belirliyor

            İnternetin yaygın kullanılmasıyla pek çok paylaşım sitesi açılmıştır. Dünya çapında en yaygın olarak kullanılan ve bilinen sosyal paylaşım siteleri de Facebook ve Twitter’dır. Facebook daha çok video ile fotoğraf paylaşımının yapıldığı ve kalıcı dostlukların kurulduğu bir aile sitesi görünümündeyken, Twitter, geniş ağıyla dünya üzerindeki tüm milletten insanların buluştuğu ve daha çok kullanıcısı olan bir sitedir. Özellikle son zamanlarda sosyal medya kavramı çok konuşulur olmuştur. Gündemde olan biten ne varsa Twitter üzerinden atılan tweetlerle rahatlıkla görebiliyoruz. TT olan tweetler daha çabuk yayılarak herkesin buna katılımı sağlanıyor. Ayrıca bu tweetler hem bulunduğu ülkede hem de dünyada ilk sıralara çıkabiliyor. TT olan tweetler günümüzde herkesin dikkatini kolaylıkla çekiyor. Bu bir anlamda Twitter’ın gündemini oluşturuyor.

 Twitter

            Twitter Magazinde         

            Magazin basınının da en çok takip ettiği yer Twitter’dır. Neredeyse tüm ünlülerin bu sitede bir profili bulunmaktadır. Binlerce takipçisi olan ünlüler yaşamlarının belli karelerini bu sosyal medyada burada paylaşmaktadır. Attıkları tweetlerle milyonları kendine bağlayan şöhretlerin söyledikleri sözler, diğer sanatçılarıyla işbirlikleri, atışmaları haber niteliği taşıyabilmektedir. Bazen paylaştıkları bir fotoğraf haber konusu olurken, bazen de ruh halleri ve yaşadıkları haber olabiliyor. Kimi de ilginç fotoğraflarını paylaşarak gündemde kalmayı başarabiliyor. Bu kişilerin gündeme gelmesini sağlayan Twitter’in gücü de böylece ortaya çıkmış oluyor. Bunun yanında siyasi gelişmeler de soysal medya aracılığı ile değerlendiriliyor. Bazen komik, bazen ciddi konular, bazen de gündeme ilişkin değerlendirilmelerin yapıldığı sosyal paylaşım siteleri, insanların gün boyu konuları değerlendirdiği yer oluyor.

            Son Dakika Haberleri

            Pek çok gazete Twitter haberleriyle ilgili belli kategoriler de açarak okuyucularıyla paylaşmaktadırlar. Ayrıca politikacılarla ve sosyete ile ilgili haberler de bu siteden alınıyor. Günümüzde sosyal medya ve özellikle de bu ağlardan olan Twitter, gazete ve televizyonların bir adım önüne geçmiştir. Arap baharı olarak adlandırılan devrimin sosyal ağlar üzerinden yayılması ve sonuca ulaşması da medyanın etkisinin ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesidir. Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine üye olanların sayısı her geçen gün artarken, insanlar anlık yaşantılarını da buralar aracılığı ile takipçileriyle paylaşmaktadır. Bu arada sosyal paylaşım sitelerindeki en önemli ayrıntılardan birisi de son dakika gelişmelerin medyadan çok daha önce duyurulması. Bu anlamda da medyanın bir adım önüne geçilmiş oluyor.

Comments
  1. Serhat Öz |

Bir Cevap Yazın