Bitcoin ve Alternatif Alt Coinler

2009 yılında ilk defa sanal ortamda piyasaya sürülen Bitcoin’i sanal para birimi olarak tanımlamak mümkün. Satoshi Nakamoto adında isminin gerçekliğinden şüphelenilen bir yazılımcı tarafından oluşturulan Bitcoin 21 milyon parçadan oluşan algoritmik işlemler sonucu çözümlenen ve torrent ağları üzerinden dünyaya yayılan bir oluşumdur.

bitcoin

Bitcoin’i ise bu kadar popüler yapan şey son 1 yıldaki inanılmaz yükselişi oldu. Hiçbir devlete bağlı olmayan ve dolayısıyla vergilerden muaf tutulan bu birimin sürekli değer kazanmasıyla birlikte yurtdışı kaynaklı popüler alışveriş sitelerinin birçoğu bitcoin ile ödeme almaya başladı. Bitcoin’in ticari hayattaki girişimi değerinin artmasını sağlayan ana etmenlerden biridir. İlk çıktığı yılda 1 Bitcoin (kısa adıyla BTC) 1 Dolar’a tekabül ediyorken şu anda 1 Bitcoin 804 Dolar’a karşılık geliyor. Yurtdışında, özellikle Amerika’da Bitcoin vakıflarının kurulduğunu ve işlem hacminin yükselmesi adına çalışmaların sürdüğünü de belirtmek gerekiyor.

Bitcoin aynı zamanda sansasyonel olayların da merkezi haline gelebiliyor. Ünlü online oyun Silkroad’un kurucusu Ross Ulbricht site aracılığıyla uyuşturucu kaçakçılığı ve kiralık katil tutma gibi olaylara karıştığından ötürü hüküm giydi. FBI’ın araştırmaları sonucu Ulbricht bu işlemleri gerçekleştirirken 9.5 milyon bitcoin kazandığı öne sürülüyor. Bu da BTC’nin şu anki değerine göre yaklaşık 76 milyar dolar gibi bir meblağ yapıyor.

Peki Bitcoin Nasıl Kazanılır ?

Atı alan Üsküdar’ı geçti diye bir tabir vardır. BTC’nin de olayı biraz buna benziyor. Şu anda ya satın alınarak bir yatırım yapılabilir. Yada bitcoin mining denen işlemler BTC kazanılabilir. Yalnız BTC’nin değer kazanması sebebiyle mining işlemlerinin de zorlaştığını göz önünde bulunursak yüksek özellikli bir PC ile harcayacağınız elektrik miktarı sebebiyle kazandığınız BTC’yi elektrik faturası ödemeniz mümkün. Bu anlamda çok yüksek meblağları olanlar dışında BTC şu anda cazip bir yatırım aracı değil ancak BTC’nin tutmasıyla ortaya çıkan birçok alternatif kripto para mevcut. Alt coin olarak da adlandırılan bu kripto paraların en meşhurları Litecoin olarak göze çarpıyor.

Litecoin Nedir ?

BTC’den sonra en çok tercih edilen ikinci coin olan Litecoin 84 milyon coin üretilecek şekilde tasarlanmıştır. Bütün algoritması ve temel çalışma prensibi noktasında BTC ile aynıdır. Temel olarak ayrılan tarafı mining işleminin daha kolay yapılmasıdır. Kolay mining aynı zamanda daha çok LTC demektir. Şu an TL bazında 1 LTC 51 TL’ye tekabül ederken TL bazında 1 BTC 1799 TL etmektedir.

Litecoin ile mining işlemi yapmak ayrı bir yazı dizisi olacak potansiyele sahip ancak genel hatlarıyla bilmeniz gereken şey bu işlemi yapabilmek için güçlü özelliklere sahip bir masaüstü bilgisayarınızın olması. Hatta mümkünse günlük kullanım yaptığınız bilgisayarınızdan ayrı bir şekilde çalışsın. Ancak tekrar uyarıyoruz ki bilgisayarın bu algoritmik işlemleri çözebilmesi için tam randıman çalıştığından dolayı gelecek olan elektrik faturası sizi şaşırtabilir.

Bunun yanında alternatif coinlerin bazıları sosyal mesaj içeriyor bazıları da tamamen eğlencesine çıkıp popüler olabiliyor. Üretim aşamasından çıkış aşamasındaki tanıtıma göre bu elektronik para birimleri değer kazanıp kaybedebiliyorlar. Tabii bu iniş ve çıkışların borsadaki gibi düşük seyirde olmadığını, oldukça sivri çakılışların olduğunu belirtmek gerekiyor.

Alternatif Alt Coinler ve Kripto Paralar

Alternatif coinlere birkaç örnek verelim. Mesela Potcoin alternatif kripto paraların en yenisi. Kuruluş amacı esrarın dünya çapında legalleşmesini sağlamak ve bu amaç doğrultusunda potcoin ile uyuşturucu ticareti yapmak. Worldcoin misyon olarak dünyayı daha yaşanabilir kılmayı amaçlıyor. Ama benim favorim Dogecoin. Çıktığı günden beri istikrarlı bir yükseliş halinde olan bu coin sistemi 1-2 yıl sonra BTC’nin şimdiki konumlarında olabilir. Ben 3 dolara 1000 DOGE (Dogecoin para birimi) satın alarak küçük yatırımımı yapmış bulunuyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ? Sizce elektronik para birimleri gerçek paranın yerini alır mı ? Yada bu birimlere yatırım yapmak mantıklı mı ?

Comments
  1. osman cinkara |

Bir Cevap Yazın