Kevin Systrom Instagram’ı Sattığı İçin Pişman

Kevin Systrom Instagram

Kevin Systrom, iş hayatına ilk adımını Twitter‘ın kurucuları ile atmıştır. Daha sonra Google arama motoru ve Gmaille ilgili projelere imza atmıştır.

Bu şekilde iki yıl çalışan Kevin Systrom şirketin kurumsal gelişim departmanında çalışmaya devam etmiştir. Daha sonrasın da burn diye bir telefon uygulaması yapmıştır. Fakat Burn programı check programı olarak kullanmak yerine resim paylaşım amaçlı kullanmaya başlamıştır.

Bu ilerleme ile birlikte Kevin Systrom ortakları ile görüşüp bu uygulamayı Instagram olarak devam ettirmeyi ön görmüştür. Böylelikle şirket ismi Instagram olarak değiştirilmiştir. Bu dönüşümle birlikte program 2010 yılında tekrar piyasaya sunulmuştur.

Instagrama yapılan yatırım toplamda 500 milyon dolara yakındı. Daha sonra bu projenin ilerlemediğine inanan ortaklar Facebook tarafına 1 milyar dolara programın satışını yaptılar. Yani Kevin Systrom ve ortakları paralarını ikiye katlamışlardı.

Görünürde o an için büyük bir kar yapılmıştı. Fakat sonrasında 13 kişi tarafından Instagram programı alınıp üzerinde çalışmalar yapıldı ve şuan 150 milyon kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. 2 yıl öncesinde program için yapılan 1 milyarlık teklif şuan da 15 milyar dolara kadar ulaşmıştır.

Instagram programı gün geçtikçe kullanıcı sayısı arttığı için 15 milyar dolarlık tutar kısa kısa sürede kendisini katlayacaktır. Kevin Systrom, Instagram programının bu denli yaygın bir hal alacağını umut etmiyordu. Beklentilerinin üzerine çıktığını belirtti ve programın satışını yaptığı için bi hayli pişmanlık duyuyor.

Comments
  1. CanGuldur |

Bir Cevap Yazın