Google İstihbaratınız Olabilir !

Merhaba değerli arkadaşlar, uzun süredir bloğumda paylaşım yapmamaktayım.

Bu yeni paylaşımımda bazı arkadaşların ilgisini çekebilecek bilgiler vereceğim.

Bir çok webmaster arkadaşım işin içinde olduğundan bu konuyu bilecektir fakat bilmeyenler için anlatalım.

Google bildiğiniz üzere şuanda internet ‘in en büyük arama motorudur. Bu arama motoru bizim hayatımızı kulaylaştırmak adına birçok şey yapmaktadır.

Mesela diyelim ki birisi sizin fotoğrafınızı kullanarak sahte (fake) bir facebook hesabı açmış. Siz bunu facebook ‘ta arayarak zor bulursunuz ama fotoğrafınızı http://images.google.com adresindeki arama çubuğuna sürükleyerek fotoğrafınız hangi sitelerde ve kimler tarafından kullanılıyor öğrenebilir tespitini yapabilirsiniz.

 Eğer bir kişi sizi mail adresiyle rahatsız ediyorsa diyelim ki mail adreside ” yusufkisa_01 @ hotmail.com ” bu mail adresini google ‘da aradığınızda bu mail adresi eğer başka sitelerde geçmişse onu tespit edebilirsiniz.

Diyelim ki bir ilkokul arkadaşınızı bulmak istiyorsunuz bunun ismini ve soyismini google ‘da aratarak sonuç bulabilirsiniz. Bulduğunuz ipuçlarını birleştirdiğinizde eğer internette aktif birisiyse ona ulaşabilirsiniz.

Herşey elinizin altında ve geliştirilebilir bir durumdadır. Tek yapmanız gereken kendinizi geliştirmeye çalışmanız. Başarılı olacağınıza inanıyorum.

No Responses

Bir Cevap Yazın