Facebook ücretli olma yolunda, kullanıcılar ne yapacak !

FacebookDünyanın en popüler sosyal ağlarından facebook ücretli olma yolunda ilerliyor. Facebook kullanıcılarının büyük bir çoğunlu ileriyi görüp yeni bir sosyal ağ arayışına geçmiştir.

Peki bu alternatif sosyal ağlar nelerdir. Bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapmak gerekirse önerilebilecek siteler hangileridir.

Bu konuyu sizler için araştırdık ama öncelikle facebook ‘un ücretli olan son uygulamalarından bahsedelim.

Bildiğiniz gibi facebook artık gönderilerinizi herkeze ulaştırmıyor bunun yerine ücret ödeyerek sponsorlu başlığı altında gönderileri yoğun kitlelere ulaştırmaya başlamıştır.

Hemen ardından ise artık arkadaş listenizde olmayan kişilere mesaj gönderdiğiniz zaman ” Diğer ” kutusuna düşmekte ve kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bu diğer kutusuna bakmamaktadır.

Bunun yerine normâl gelen kutusuna düşmesi için sizden ücret ödemenizi istemektedir. Bu son uygulamasınında ardından facebook niyetini iyice belli etmiştir.

Twitter

Artık yakında ücretsiz olan tüm uygulamaları ücretli hale getirebileceği düşünülmektedir. Örnek vermek gerekirse arkadaş ekleme sınırı, fotoğraf ekleme sınırı, video ekleme sınırı gibi kısıtlamalar yapabilir.

Bu konudan rahatsız olan bilinçli kitle kendilerine alternatif sosyal ağ aramaya başlamış, facebook bağımlılığını azaltmaya çalışmaktadırlar.

Facebook ‘a göbek bağı ile bağlanmaktansa alternatiflerinin olması daha güzel birşeydir. Böylelikle facebook vazgeçilmez olmadığını anlayacaktır ve rekabet için ücretli uygulamalarda geri adım atabilecektir.

Sizlere alternatif sosyal ağ önermek gerekirse ;

1-) Twitter : Twitter facebook ‘tan sonra en aktif kullanılan sosyal ağdır ve sosyal medya ‘nın temel taşlarını oluşturur. Sosyal medya ‘nın gündemi çoğu zaman burda belirlenir ve facebook ‘ta akımı başlar.

Twitter ‘ın çok sayıda kullanıcısı vardır. Genelde internet ve bilgisayar bilgisi iyi olan insanlar kullanır. Professional bir kitlesi vardır diyebilirim.

Fakat burada facebook ‘taki arkadaşlarınızın tamamını bulamıyacağınızı söyleyebilirim.  Bunun için İsmail YK ‘nın ” Twitter ” adında bir şarkı yapması gerekmektedir ki internet bilgisi pek yaygın olmayan kişiler burayı duyup üye olabilsin.

2-) Google +Plus : Google ‘ın servisidir ve hemen hemen tüm webmasterlar tarafından kullanılmaktadır. Facebook kadar geniş bir üye kitlesi yoktur. Altyapısı çok sağlam ve facebook ile hemen hemen tüm özellikleri aynıdır. Tek eksiği webmaster olmayanlar arasında pekte duyulmamış olmasıdır.

Google +Plus ‘un ücretli olacağını zannetmiyorum. Bununda tek eksiği İsmail YK ‘nın bir şarkı yapmasıdır. Bunada bir parça yaparsa gençlerin ilgisini çekip üye sayısını ve kitlesini arttırabilir.

3-) quup : Facebook ‘un tahtına aday olabilecek ve webmasterlar arasında bir dönem başlayan akımla beraber birçok üyeye sahip olan quup iyi bir reklam ile facebook ‘un tahtına ortak olabilir.

Tek eksiği tamamiyle duyulmamış olmasıdır. Dediğim gibi İsmail YK birde quup adında şarkı yaparsa bu işde tamamdır.

Sizlerinde alternatif sosyal ağ ‘lara birazda olsa yönelmenizi tavsiye ederim. Sizinde önermek istediğiniz alternatif sosyal ağlar varsa ekleyebilirsiniz.

Comments
  1. Aytun Çıray |
  2. AntalyaBurada.com |

Bir Cevap Yazın