Ülkemizin Mavi Bayraklı Kıyıları

Etrafı denizlerle çevrili, güzel ülkemizin çok sayıda kaliteli sahili bulunuyor. Bunların büyük bir çoğunluğu da mavi bayraklıdır. Özellikle Akdeniz ve ege kıyılarında büyük oranda bu böyledir. Bu sebeple tatil planımızı yaparken buna da dikkat ederiz. Bu aynı zamanda ülkemizin en güzel plajı olduğu anlamına geliyor çünkü. Bu sebeple, tatil programınızı yaparken faydalanabileceğiniz en iyi mavi bayraklı kıyılarımızı listeledik. Hepsi birbirinden ilgi çekici, huzura davet eden, doğanın özel noktalarıdır. Aynı zamanda ülkemizin kesinlikle görülmesi gereken plajları olarak da kabul edilmektedirler.

Ülkemizin Mavi Bayraklı Kıyıları

1. Alanya – Kleopatra Plajı

Damlataş plajının devamı niteliğinde olan bu plaj, toplamda yaklaşık olarak 2 kilometre uzunluğa sahiptir. Denizi tertemiz ve masmavi iken, plajı da kumdur. Son derece de geniş bir kumsala sahiptir. Böylesine bir plajın ünlü olmaması düşünülemez. Antalya2nın da en gözde plajlarından biridir. Yaz aylarında hemen hemen 10 bin kişinin ziyaret ettiği bir kıyıdır. Sadece yüzme ve güneşlenme seçeneğiniz yok burada. Ayrı zamanda katılabileceğiniz pek çok aktivite ve spor etkinlikleri bulunuyor. Çevre boyunca da parklar, restoran ve kafeler bulunuyor. Burada yapılabilecek en iyi etkinlik yamaç paraşütüdür. Bölgenin yeşil ve maviyi buluşturan büyüleyici doğasını bir de yukarıdan görmüş olursunuz. Lisanslı ve işinin uzmanı eğitmenler ile çalışıldığı için güvenli bir şekilde yamaç paraşütü deneyebilirsiniz. Ayrıca Jet Ski, deniz bisikleti gibi araçlara da binebilirsiniz.

Antalya’ya ulaşımın kolay olması sebebiyle çok cazip bir tatil noktasıdır. Ayrıca Anadolu Jet uçak bileti alarak, son derece hesaplı bir şekilde, sadece 1 saatlik bir yolculuk ile Antalya’ya ulaşabiliyorsunuz. Bu da Alanya’yı ve Kleopatra plajını cazip hale getiren etmenlerden biridir.

2.Antalya – Göynük Plajı

Antalya2nın pek çok plajı mavi bayraklıdır. Bunlardan sevilen ve oldukça rağbet gören bir tanesi de Göynük plajıdır. Halk plajı niteliğindedir. Antalya şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 40 km kadardır. Plajın Havalimanına uzaklığı ise 50 kilometreye yakındır. Sunexpress uçak bileti alarak, keyifli ve hesaplı bir yolculuk yaparak havalimanına ulaşabilir, buradan da yakın olan Göynük plajına kara yolu ile ulaşabilirsiniz. Çevrede çok sayı da konaklama noktası da mevcuttur.

Masmavi denizin köpüklü dalgaları arasında, huzuru hissedeceğiniz, güneşin tadını çıkaracağınız bir tatilin adresi olduğunu söylemek mümkün. Plaj zemininin kum olması da ayrıca çok büyük bir avantajdır. Güneşlenmeyi daha keyifli hale getirdiği için çocuklar için de daha güvenlidir. Plajda bulunan tesisler kapsamında, engellilerin düşünülmüş olması da çok güzel bir özelliğidir. Engelliler için ekstra olarak tuvalet ve ilkyardım personeli bulundurulmaktadır. Antalya’ya gidip de bu plajı görmeden dönmek büyük bir pişmanlık olacağından, mutlaka seyahatinize dâhil etmelisiniz.

3. Ölüdeniz – Kumburnu Plajı

Ölüdeniz Tabiat Parkı kapsamında yer alan Kumburnu halk plajı, cennetten bir bölüm gibidir. Buradaki tatiliniz boyunca kendinizi kısa süreliğine de olsa cennette gibi hissedebilirsiniz. Mavi bayraklı kıyıların genel özelliği olsa da bu durum, Kumburnu kumsalı apayrı bir güzelliğe sahiptir. Bu sebeple, kesinlikle görülmesi gereken plajlarımız arasında ilk sıralarda yer alır. Kumsalın toplam uzunluğu 2 kilometre kadar olmakla birlikte, yürüyüş için çok caziptir. Ayrıca kumsal yakınında bulunan koruluk alan, güneşlenip sıcaktan bunalanları serinletmek için hazır bekliyor. Burada doğanın pek çok imkânı bir arada sunulmuş durumdadır. Kafe, büfe ve benzeri imkânlar çok sayıda bulunduğu için, önceden hazırlık yapma gereksiniminiz yok burada. Kumsala girişin ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca şezlong ve şemsiye gibi ek imkânlar için de ücret ödenmesi gerekiyor.

Ölüdeniz ’e ulaşımın en doğru yolu, Dalaman Havalimanı yönlü Pegasus uçak bileti almaktır. Ölüdeniz ‘e en yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı’ndan, Kumburnu plajının bulunduğu bölgeye yaklaşık 50 kilometrelik bir yolun ardından ulaşılabiliyor. Bunun içinde çeşitli karayolu ulaşım seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bunlar özel servisler, konaklama yerinin ulaşım hizmeti olabileceği gibi, toplu taşıma araçları ya da taksi de olabilir. Özel araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Zaten yakın bir mesafe olduğu için yolculuk oldukça kısa sürmektedir.

Bir Cevap Yazın