Sıcaklarda klimanızı doğru kullanın

Havalar çok ısınınca sıcaklardan şikayet ediyoruz. Bu sıcaklarda gündelik yaşantımıza daha kaliteli ve verimli devam edebilmemiz için hem de sağlığımız için çalıştığımız ortamda ve evlerde mutlaka klima bulundurmamız gerekiyor. Tüm günün iş yoğunluğunun yanı sıra sıcaklar da insanın enerjisini tüketiyor. Ayrıca aşırı sıcaklar ve nem kalp, astım hastalarını olumsuz yönde etkilemekte. Doğru kullanıldığı takdirde split klimalar sağlık açısından da öneriliyor. Klimadan yayılan pozitif ve negatif iyonlar bulaşıcı hastalıklara yol açan bakteri ve virüsleri temizlemekte.

Doğru klima kullanımı için klimadan gelen havanın oda içinde dolaşmasını sağlamalıyız. Böylece hava akımının eşit şekilde dağılmasını sağlamış ve direkt soğuk hava akımına maruz kalmamış oluruz.

Ayrıca klima kullanırken sıcaklık ayarına da dikkat etmek gerekir. Ortamı aşırı soğutmak da sağlık açısından iyi değildir. Çünkü çok soğuk bir ortamdan çok sıcak bir ortama girdiğimizde de astım gibi hastalıkları tetikleyebiliyoruz. Ayrıca çok soğuk ortamlar soğuk algınlıklarına da sebep olmakta. Etrafınızda klimadan dolayı yaz aylarında sürekli hasta olan insanları muhakkak görmektesinizdir. Bu nedenle uzmanların önerilerine kulak verip ortam ısısını 22 ile 24 derece arasında tutmakta fayda var.

Bir Cevap Yazın