Online Ücretsiz Dil Eğitimi : Duolingo

Dil öğrenmek için herkes sözde çok hevesli ama özde çok tembel. Duolingo adlı çevrimiçi site aracılığıyla ise dil eğitimi hem ücretsiz hem de oldukça eğlenceli olabiliyor.

Duolingo

Duolingo daha öne Captcha sisteminin mucidi  Luis von Ahn  tarafından 2011 yılında kurulmuş. O günden itibaren çeşitli dünya dillerini belirli seviyelere bölerek bol pratikli ve geri bildirimli bir eğitim anlayışı ile kullanıcılarına dil eğitimi sağlayan program sevimli maskotu  Duo ile birlikte aşama aşama size eşlik ediyor.

İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Lehçe gibi farklı dilleri öğrenme şansı tanıyan program ücretsiz olmasının yanında ücretsiz kalacağının taahhütünü de sağlamakta. Kullanabilmek için sizi reklamlarla boğmayan bu kullanışlı programı çeviri talepleri finanse ediyor. Envai çeşit milletten oluşan çeviri ekibi sayesinde Duolingo ücretsiz olarak hizmet verebilmek adına tercüme işleri yapabiliyor.

Şimdilik belli diller olsa da yakın zaman içerisinde birçok dünya dilinin ekleneceği yönünde haberler var. Hatta hiçbir millet tarafından kullanılmadığından dolayı nesli tükenmeye yüz tutmuş dillerin yaşatılması yönünde de site kurucularının ciddi çalışmaları var.

Yakın zamanda Türkçe dil desteğinin de geldiği Duolingo’yu isterseniz tarayıcınız yoluyla bilgisayarınız üzerinden, isterseniz Android ve iPhone uygulamaları aracılığıyla telefonunuz üzerinden kullanabilirsiniz. Şahsen ben telefondan kullanmayı tercih ediyorum.  Kulaklığı takıp yatmaya yakın her gün yarım saat pratik bana oldukça iyi geliyor.  Hem sesli hem de metinsel eğitim ve öğretime tabi tutulduğunuz bu ücretsiz online dil eğitimi sistemini şiddetle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın