Göktun Metal Dosya Dolabı Çeşitleri

Metal Dosya Dolabı

Metal dosya dolapları, bürolarda, evrak işi uğraşılan yerlerde, okullarda, devlet kurumlarında, şirketlerin yönetim katlarında kullanılan ve yerden, zamandan tasarruf sağlanmasına yardımcı olan,  evrakların arşivlenmesi ve aranılan evrakın daha çabuk bulunmasına yardımcı, büro ve ofislerin vazgeçilmezleridir.  Metal dosya dolapları Standard olarak üç boyda üretilirler. 100. Cm.lik metal dosya dolapları, 130 cm.lik metal dosya dolapları ve 198 cm.lik metal dosya dolapları.  Tabi bu ölçüler metal dosya üreticilerine göre ufak tefek farklılıklar gösterebilir. Ama metal dosya dolap ölçüleri genel olarak bu şekildedir.

Metal dosya dolaplarına olan ihtiyaç, bilişim çağında olmamıza rağmen asla bitmeyecektir. Nedeni ise her ne kadar bütün bilgiler, iletişim, belgelerin dijital örnekleri bilgisayar ortamında saklansa da, bu dijital bilgilerin, mutlaka ıslak imzalı bir suretini saklamak ve arşivlemek hem kendimizi korumak, alacaklarımızı, borçlarımız ve mallarımız yasal olarak teminat altına almak için bir zorunluluktur. O halde bu ıslak imzalı belgelerin bir suretini nerede saklayacağız. Tabi ki metal dosya dolaplarında. Metal dosya dolaplarının piyasada oldukça çok çeşidi ve değişik versiyonları bulunmaktadır. Ama genel olarak yukarda da bahsettiğimiz gibi üç çeşidi vardır. Ve diğer dolaplar bu üç ana çeşit etrafında şekillenmektedir.

Evrak saklamak, bunları korumak ve muhafaza etmek ve düzenli bir şekilde arşiv oluşturabilmenin en temel ilkesi evrakımızı saklayacağımız ve arşivleyeceğimiz metal dosya dolaplarımızın ihtiyacımıza cevap verip veremeyeceğidir. İhtiyaçlarımızı belirleyeceğimiz ve buna göre alacağımız metal dosya dolapları işlerimizi oldukça kolaylaştıracak ve aradığımız evrakı zamanında ve hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayacaktır.

METAL DOSYA DOLAPLARI artık günümüzde istenilen renklerde, istenilen model ve şekilde üretilebilmektedir. Bu metal dosya dolapları değerli evrakımızı korurken de yine en büyük yardımcımız konumundadır. Halen metal dosya dolap üreticilerinin ürün yelpazesinde profesyonel kilitli çelikten mamul, metal dosya dolapları da bulunmaktadır.

Halen piyasada birçok metal dosya dolabı üreticisi mevcuttur. Metal dosya dolabı üreticileri genelde ürettikleri metal dosya dolaplarında, yine Türkiye’ de üretilen DKP çelik sac kullanılmaktadır.

METAL DOSYA DOLABI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR.

Metal dosya dolabı alırken en öncelikle dikkat edilmesi gereken konu tabi ki de alınan metal dosya dolabının üretildiği çelik sac’dır. Bu metal dosya dolabının en temel malzemesi olan sacın kalınlığı, aldığınız dolabın ömrü ve kullanışı ile doğrudan ilgilidir. Piyasada satılan dolapların bir kısmı metal dosya üretiminde 0,50 mm. Sac kullanmakta iken, bir kısım üretici ise 0,70 mm. Sac kullanmaktadır. Tabi ki de sizin tercihiniz 0,70 mm. Sac kullanılmış metal dosya dolabı olmalıdır.

Metal dosya dolabı alırken, dolap raflarının portatif ve ayarlanabilir olmasına muhakkak dikkat edilmelidir. Klasör ve dosyalarınızı arşivlerken sorunla karşılaşmamak adına bu konu dikkate alınmalıdır.

Metal dosya dolaplarının işyerinde işgal ettiği yer. Dolaplar kesinlikle ofis veya büronun mimari yapısına uygun olmalı, gerektiğinde birkaç metal dosya dolabı birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilmelidir.

Metal dosya dolabının ayaklarının altına mutlaka plastik koruyucu konulmuş olmalıdır. Dolap ayaklarının her biri yükseklik ayarına sahip olmalıdır. Bu Metal dosya dolabının dengede durabilmesi açısından önemlidir.

Metal dosya dolabının sacının kaynaklarının bütünlük arz etmesi ve kaynaklarının sağlam olmasına dikkat edilmelidir.

Metal dosya dolabının menteşeleri mutlaka iç tarafta olmalı ve menteşeler, Metal dosya dolabının kapakları kapatıldığında dışarıdan gözükmemelidir. Dolap kapakları mutlaka 180 derece açılabilmedir.

Metal dosya dolabının boyası çabuk alev almayan kaliteli boya olmalıdır. Bu konu önemlidir. Olası yangın ihtimaline karşı evrakın güvenliği, dolap boyası doğrudan ilgilidir.

Bir Cevap Yazın