Kitap Okumanın Faydaları

Kitap Okumanın FaydalarıKitap okumanın faydaları nelerdir?

Okumaya hevesli olduğumuz takdirde ömrümüz boyunca yüzlerce kitap okuyabiliriz. Her yeni kitaba heyecanla yaklaşmak, yeni karakterleri merak edişimizden kaynaklanır.

Yeri gelir birbirine aşık iki karakter canlanır gözümüzde, yeri gelir suçunu saklamaya çalışan bir katil ile baş başa kalırız kitap satırları arasında.

Ne olursa olsun mutlaka kitapta kendimize yakın hissettiğimiz biri elbet olur. Zaten bize benzemeyenlerin olduğu kitaplar akıcı gelmez, zor bela bitirilir.

Kitaplarda kişilerin hareketlerini, farklı olaylar karşısında verdikleri tepkiyi zihnimize kazırız. Normal yaşantımızda benzer durumlar ile karşılaşınca kişilerin az çok ne yapacağını sezeriz.

Karakter analizinde kitabı kendimizi vererek okuma, kişilerden sonuçlar çıkarmaya çalışma da oldukça etkilidir.

Severek ve isteyerek kitap okumak, olaylardan daha objektif olarak sonuç çıkarmamıza da yardımcı olur, kendimizi başkalarının yerine koyma güdümüzü harekete geçirir.

Bu yüzden sessiz, boş bir kafayla, isteyerek ve severek okuyabileceğimiz, kendi kişiliğimize yakın olan kitapların seçimi her zaman daha önemlidir. Kitap okumanın faydaları bu şekildedir.

Kaynak:
Kitap okumanın faydaları nelerdir?

Bir Cevap Yazın