Kentsel Dönüşüm Zorunlu Bir İhtiyaç

kentsel dönüşüm

Zamanında plansız programsız ve denetimsiz yapılaşmanın bir sonucu olarak doğdu kentsel dönüşüm ihtiyacı. Marmara depremine kadar kimse farkında değildi, ya da görmek istemiyordu tehlikenin büyüklüğünü. Ancak depremler acı bir şekilde gösterdi gerçekleri. Sahip olduğumuz evimizi, dükkanımızı ve canlarımızı korumak amacıyla herkes kentsel dönüşümün bir parçası olmak istiyor şuanda.

Aslında pekçoğumuzu çekingen kılan şey altına girilecek olan maddi yük. Kolay değil tabii, bir bina yeniden inşaa edilecek. Eğer metrekareden ödün verilmek istenmiyorsa o zaman maddi yük düşündürebilir tabii. Ancak bakanlık vatandaşı bu konuda mağdur etmemek adına kentsel dönüşüm kredisinde faiz oranlarının çok düşük seviyelerde olmasını sağladı. Anlaşmalı bankalara gittiğinizde %0.35 gibi faiz oranı göreceksiniz. Hem de 120 aya kadar uzayabilen vadelerle.

İnşaat firması ile anlaşmanıza bağlı olarak metrekareden fedakarlık yapıyorsanız eğer zaten sorun yok. En büyük sorun taşınma ve geçici olarak kirada oturma. Ama buradaki kira sorunu da yine bakanlığın verdiği kira yardımı ile aşabilirsiniz. Bu kira yardımı 18 ay süreyle 650 TL olarak belirlenmiştir. Ancak kredi desteği alıyorsanız eğer kira yardımından yararlanamzsınız. Yani desteklerden sadece birini seçme hakkınız var.

Bir Cevap Yazın