Hurda Fiyatları

Hurda Fiyatları

Bir ürünün imal süreci oldukça zahmetlidir. İlk önce işlenecek olan malın hammaddesi elde edilmelidir. esnaflar, bu hammaddeleri dışardan temin eder ve işleyerek şekillendirir.  Hammaddeyi kaynağından bularak çıkarmak ve işleme aşamalarını geçerek, üretimde kullanmak oldukça zahmetli, külfetli ve sıkıntılı bir süreçtir. Yerkabuğuna yakın yerlerden hammadde çıkarırken, yüksek oranda enerji ve maliyet harcanır. Doğal kaynakların yok olması hızlanırken, hava kirliliğinde artış gösterir. Ülkeler, kendileri için gerekli hammaddeleri yurt dışından temin etmeye kalkışır ve bu durumda da ülke hazinesindeki kaynakları tüketirler. Sanayi devriminden bu yana, ülkeler kendi kaynaklarından yeni ürünler imalatı için çeşitli yöntemlere başvurmuşlardır. Sıfırdan ürün elde etmek yerine, var olan bir üründen yeni ürünler imal etme yöntemlerine ağırlık verilerek, geri dönüşüm sanayiiler oluşturulmuştur. Geri dönüşüm sanayinin, en önemli ve ana malı hurdadır. hurdalar, kullandıktan sonra elden çıkarılan ürünlerden bir araya gelmektedir. Metal piyasalarında değerlenen hurdalar, hurda bakır fiyatları kategorilerine ayrılır ve alıcılarıyla buluşturulur.

Cam, bakır, çelik, paslanmaz, plastik, kablo, tel, çelik, sarı, bakır, bronz ve birçok nitelikteki hurdalar, geri dönüşüm sanayinde özel tekniklerde işlenerek, hammaddesine ayrıştırılır. Ürün imal edenler de bu hammaddeleri piyasa fiyatlarında satın alarak, yeni ürünlerin işlenmesi için üretimde kullanır.  Hurda demir fiyatları hammaddeye oranla çok daha ekonomiktir. Hurdanın alaşımına ve kalitesine göre değeri değişmektedir. Hurdaya tonaj bakımından ödenen bedel ne olursa olsun,  kaynağından hammadde elde etmeyle asla kıyaslanamaz.

Geri dönüşüm sanayini kullanarak yeni ürünleri imal etmek, sadece işini bilen, ruhsatlı ve izinli ticarethanelerin gerçekleştirmesi gerekli olan bir durumdur. Oldukça tehlikeli olan hurdaların, sağlıklı olarak topluma kazandırılması bilgi birimi isteyen ve üzerinde titizlikle çalışılması gereken bir durumdur. Aksi halde, hurda paslanmaz fiyatları ödeyerek, yeni ürünleri imal edip piyasaya sürmek, toplum sağlığını ciddi boyutlarda tehdit edebilecek ürünlerin açığa çıkmasına olanak verilir.

Comments
  1. nb |

Bir Cevap Yazın