Çakma Telife Gelmem !

Merhaba değerli arkadaşlar, ortalama 5 yıllık internet geçmişimden bugüne kadar çok sayıda tecrübeler edindim. Bilgi sahibi oldum. Sağolsun webmaster forumlarında telif hakkında birçok bilgi mesajları bulunmakta. Belli ki bazıları bizi acemi zannetmiş.

Telif Hakkı

Bugüne kadar Mü-Yap ‘tan ve tanıtım yazıları yüzünden birçok konuda avukatlar ile muhattap oldum.  Benden sadece mü-yap birşeyler alabildi oda sitemi kapatarak ama onada boyun eğmedim.

Telif hakkı konularını az çok biliyoruz nasıl gönderdiklerini işleyişini. Şuradaki http://www.yusufkisa.com/moda/tozlu-giyim-modelleri-ile-modayi-yakindan-takip-edin/ konuya baktığınızda bir yorum yaptı vatandaş. Şuana kadar yorum yolu ile telif gönderildiğini ilk defa gördüm.

Mail adresine bakıyorum içerisinde seo geçen gmail uzantılı bir mail adresi bulunuyor. Benim bildiğim telif hakkı gönderimi ya @siteadresi.com şeklinde bir mail adresinden yada avukatın mailinden gönderilir.

Oda direk whois çekilerek domainin bulunduğu mail adresine gönderilir. En olmadı iletişim sayfası açılır ve oradaki mail adresi alınıp resmi bir yazı gönderilir.

Bunları biliyorum çünkü çalıştığım firma hakkında karalama haber yapanlara birzat avukat ile birlikte çalışarak bizde gönderdik ve şunun bilinmesini isterim. 1 müşterim bana para ödeyip bir yazı yayınlattığında hiçbir güç (müşterimin isteği dışında) o yazıyı bana kaldırtamaz. Gerekirse mahkeme kararı ile site kapanır ama o yazı asla ve asla kalkmaz.

Sonuçta o adam bana para ödemiş, o paranın hakkını sitenin ömrü boyunca alacak. Aynı şekilde hiçbir güç benden müşterimin bilgilerini de alamaz. Şöyle bir imaj oluşturulmuş avukatlardan korkarlar. Hiçbir avukattan korkmam. Gerekirse çalıştığım firmanın bünyesindeki 1’i emekli savcı 6 avukat davalar için hazır.

Bir Cevap Yazın