AS Prefabrik Evler

prefabrik evlerÜlkemizde prefabrik evler hakkındaki ön yargı, kötü yönde o kadar kemikleşmiş ve prefabrik evler o kadar kötülenmiş ki insanlara prefabrik evlerden bahsedince ön yargılı olarak çoğu kişi prefabrik bir ev sahibi olmayı düşünmediğini söylüyor. Aslında bir yönden haksız sayılmazlar, çünkü yıllar önce ülkemizde gerek devlet eliyle, gerekse devletin ihale usulü ile yaptırdığı prefabrik evlerin kalitesi, malzeme durumu, dayanıklılığı insanımız kadar çok etkilemiş ki, insanımız prefabrik evler hakkında iyi şeyler düşünmüyorlar. Ama öte yandan dünyanın küresel ekonomiye geçmesi, ülkemizin bu değişime hızlı ve gerçekçi bir şekilde ayak uydurması, uluslar arası rekabetin itici gücü, konut maliyetlerinin aşırı bir şekilde ve çok hızlı artması, prefabrik evlerin yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, prefabrik evlerin yapım hızı, sağladığı konfor ve estetik prefabrik evlerin popülaritesini artırmaktadır.

Kısaca betonarme evler ile prefabrik evleri karşılaştırmak gerekirse, betonarme evlerin yapım süreci, yapım aşamasında planı dışına çıkabilme esnekliği, kullanılan malzemelerin kalitesi neticesinde oluşabilecek aksaklıkların giderilebilme oranı oldukça düşüktür. Estetik kaygılar bazen inşa edilen evin kalitesini etkileyebilmekte, kullanılan malzemeye müdahale imkânı sıfıra yakın olmaktadır. İnşaat işleri bittikten sonra gerek inşaat alanı ve çevresi, gerekse evin iç kısmının temizliği oldukça zor geçmekte ve ayrıca inşaat artıklarını temizlemek oldukça büyük bir mesai harcanmasını gerektirmektedir.

Prefabrik evlerin maliyet ve diğer hususlarına bakacak olursak, prefabrik evler planlama ve sipariş aşamasından prefabrik evin teslimine geçen sürede, her türlü müdahaleye açık olabilmektedir. İsterseniz, mutfağın yerini değiştirebilir, isterseniz yeni bir oda ekleyebilir veya salonu büyütebilir veya şöminenin yerini değiştirebilirsiniz. Hepsinden önemlisi aynı metrekare bir evden çok ucuza ve çok daha sağlıklı bir eve sahip olabilirsiniz.

17 Ağustos depremi ile birlikte insanların bir evden bekledikleri şeyler de değişti. İşte tam da bu noktada prefabrik evler devreye giriyor. Şayet kendinize ait bir arsanız varsa veya tarlanızın kenarına bir ev kondurmak istiyorsanız çok şık, sağlam, depreme dayanıklı, sağlıklı, anti alerjik bir prefabrik eve çok makul fiyatlara sahip olabiliyorsunuz.prefabrik evler

Kendinize ait bir arsanız var ve üzerine bir ev yaptırmak istiyorsunuz. Eğer betonarme bir ev isterseniz uğraşmak zorunda kalacağınız o kadar çok şey var ki; müteahhitten tutun da, kullanılan malzemeye kadar her şey sorun olacak. Ama prefabrik evlerin bu yönden kesinlikle sıkıntısı bulunmamaktadır. Araştırıp soruşturup güvenirliliğini teyit ettiğiniz bir firmaya gidiyorsunuz. Firmanın size sunduğu sınırsıza yakın seçeneklerin içinden tek katlı veya iki katlı villa tarzı prefabrik evlerden birini seçiyorsunuz. Evin şeklini, dışının kaplamasını, rengini, iç döşemesini, duvarlarını renklerini, taban döşemesini, çatı kaplamasını, pencere panjurlarını ve renklerini, şöminesini, mutfağını velhasıl her şeyini kararlaştırıp siparişi veriyorsunuz. Sizden istenen sadece prefabrik evlerin kurulacağı yeri göstermek ve prefabrik evin temeli ile ilgili işlemleri yapmak. Ondan sonrasını prefabrik evler konusunda uzman, işinin ehli teknisyenlere bırakıyorsunuz. Prefabrik evlerin imalatını yapan firma size beş (5) ile 20 (Yirmi) gün (Süreler tahminidir) arasında evinizi teslim ediyor. Tertemiz, inşaat pisliği olmadan, evin içinden inşaat artıkları temizlemeden prefabrik evinizi teslim alıp güvenle kullanmaya başlıyorsunuz. Halen prefabrik evlerin en yoğun olarak kullanıldığı ülkelerin başında gelen ABD de prefabrik evler çok daha fazla tercih edilmektedir.

Bugün birçok insanın hayali bahçe içerisinde iki katlı bir villaya sahi olmak, bahçesinde mangal yakmak, çocuklarının bahçede koşuşturduğunu seyretmektir. Aslında bu hayal çok da uzak değil. Dediğim gibi eğer kendinize ait bir arsanız varsa villa özleminizi çok ucuza ve çok güvenli bir şekilde prefabrik evlerle gidebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın