Microsoft Excel Hücredeki Verileri/Metinleri Ayırma [Resimli Anlatım]

Microsoft

Merhaba arkadaşlar, firmaların excel listeleri kabarık ve bizden ne zaman ne isteneceği hiçbir zaman belli olmuyor. Bu yüzden sütundaki verileri ayırma işlemini sizlere anlatacağım.

Kullandığım microsoft excel sürümü 2010 olduğundan sizlere 2010 üzerinden anlatımı yapıyorum 2003 ve 2007 sürümlerinde aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Sadece yerleri farklı olacaktır.

Misal olarak aşağıdaki gibi örnek bir şablonunuz olsun.

yusufkisa.com – microsoft excel 2010 – veri ayıklama

YusufKISA.COM yazan yer firma ismi, Microsoft excel 2010 yazan yer tarih, veri ayıklama ise fatura numarası olsun. Şimdi bu bilgiyi sizden ayırmanızı istiyorlar diyelim. Patronunuz firma ismini, fatura tarihini ve fatrua numarasını sizden ayrı ayrı istiyor. Filtreleme yapacak tarihler ayrı lağzım diyelim. Bu işlem çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Yapılacak işlemleri adım adım anlatıyorum. Adım adım dikkatli bir şekilde okuyup uygularsanız hata yapma olasılığınız düşük olacaktır.

1.)Microsoft Excel belgenizden “ Veri “ alanına giriyoruz. 2010 sürümünde bu alan üst kısımda “Giriş,Ekle” alanlarının hizasındadır.

2.) “Metni Sütunlara Dönüştür “ fonksiyonuna tıklıyoruz. Önümüze aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

microsoft excel hücredeki verileri ayırma

3.)Eğer genişlikler hep sabit ise “ Sabit genişlikli “ seçeneğini seçip “İleri” butonuna tıklıyoruz.

4.)Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi verilerin arasına çizgileri yerleştirip “İleri “ butonuna tıklıyoruz.

microsoft excel hücredeki verileri ayırma

5.)Açılan ekranda “ Son “ butonuna tıklıyoruz.

İşlemi yaptığınız sütun ve yanındaki sütunlara metinleri ayrı ayrı yerleştiriyor. İşlem bu kadar basit bir işlemdir. Biraz üzerinde deneme ve testler yaptığınızda kendinize uygun olarak daha güzel birşeyler çıkartabileceğinize inanıyorum.

Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Karşıma böyle bir işlem yaklaşık 50.000 satır olarak geldiğinden durumunuzu anlayabiliyorum. Soru, görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Comments
  1. Drew Klassen |
  2. IBM SPSS Software |
  3. Duncs♡ |

Bir Cevap Yazın