Laptoplar İçin Driver Bulma Yöntemleri

BilgisayarMerhaba arkadaşlar, herkesin formattan sonra yaşadığı bir problem olan driver için düz mantık yöntemini anlatacağım.

Bahsettiğim düz mantık ile artık bilgisayarınız için driver ‘ları çok daha kolay bir şekilde bulabileceksiniz.

Anlattıklarımı adım adım okuyunuz ve hayatınız boyunca 1 bilgiye sahip olunuz.

1.) Laptop ‘un Marka ve Modelini Bulmak ;

Öncelikle yapmanız gereken kullandığınız bilgisayarın marka ve modelini tespit etmektir. Bunun için üstünde ki yazılara bakmanız yeterlidir.

Mesela benim bilgisayarımın markası dell bilgisayarın alt kısmında modeli yazmaktadır. Bilgisayarınız çok eski ve üzerindeki marka, model bilgisi sökülmemiş ise bilgiler mutlaka yer alır.

2.) Google ‘da Laptop Markasını Aramak ;

www.google.com.tr ‘ye girip laptop ‘un markasını yazıyoruz mesela benim laptop ‘un markası dell ben dell yazıyorum. Çıkan siteye tıklıyorum. Genellikle resmi web sitesi ilk sırada çıkar.

Açılan siteden destek bölümünü tıklayıp ev için seçeneğine gidiyorum ve http://www.dell.com/support/my-support/tr/en/trdhs1 sayfası açılıyor. Açılan sayfada görebileceğiniz üzere service tag numarası istemekte. Bu numara laptop’un arka kısmında yazıyor. Bunu o kutucuğa yazıp “Submit” butonuna tıkladığımda direk olarak laptop ile ilgili tüm bilgilerin olduğu sayfaya geliyoruz.

3:) İşletim Sistemi Bilgileri ;

Yukarıdaki adımdan sonra açılan sayfada 3 işletim sisteminin driver ‘ları mevcut. Windows 7, Windows XP ve Vista olarak driverlardan birisine tıklıyorum benimkisi Windows 7 64 Bit bu işletim  sisteminin driverlarına giriyorum ve ihtiyacım olanları indirip bilgisayarıma kuruyorum.

Yapmanız gereken bu kadar basit her bilgisayar markasının kendi sitesi mevcuttur ve bu marka için sitelerinde özel bir driver sayfası bulunmaktadır. Ben dell ‘i örnek verdim. Bu örnek üzerinden mantık yürüterek tüm bilgisayarlar için driver bulabilirsiniz.

Sormak istediğiniz birşey olursa yorum bölümünden yorum yaparak sorabilirsiniz. Daha fazlası için ” Bilgisayar ” kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Comments
  1. CanGuldur |

Bir Cevap Yazın