Autocad ve Kullanım Alanları

Günümüzde ürün tasarımı ve üretimi büyük oranda bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bilgisayar ortamında tasarım programları CAD, üretim programları ise CAM olarak sınıflandırılmaktadır.

Autocad ve Kullanım Alanları

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli üretim (CAM) yazılımları entegre olarak çalışabilme özelliğine sahip olsalar da birbirinden çok farklı sistemlere sahiptirler. Bilgisayar destekli tasarım (CAD) birçok farklı disipline hitap etmektedir. Mühendislikten sanata, çizim ile anlatımın her dalında yer almaktadır. Disiplinler arası geçişte ortak dil olarak kullanılmaya müsaittir.

Autodesk firmasının 1982 yılında piyasaya sürdüğü Autocad, iki boyutlu ve üç boyutlu çizim programları arasında en yaygın kullanıma sahip çizim programıdır. Autodesk’in ürettiği diğer yazılımlar ile entegre çalışabilen temel bir çizim programı olarak kabul edilir. 3 boyutlu programlar için referans oluşturabilecek adaptasyona sahiptir.

El ile çizilebilen her şeyin bilgisayar ortamına taşınabildiği Autocad, matematik temelli çalışan yazılıma sahiptir. Objenin konumu, şekli, rengi ve dokusu yazılımın objeye özgü oluşturduğu veri tabanında sayısal ifadeler halinde saklanmaktadır. Oldukça basit kullanımı bulunan ara yüz bize sonsuz tasarım ve çizim imkanı sunmaktadır. Çizimin gerçek koordinatları ile çalışabilen, ölçekli çıktı alınabilen ve hemen her çizim tekniğinin gösterimi için hazır kalıplara sahip kütüphanesi ile ihtiyaçlara yüksek oranda cevap verebilmektedir. Çok büyük boyutlara sahip çizimleri en ince detayına kadar aynı ortamda görebileceğiniz genişlikte bir programdır. Gelişmiş layer(katman) ve block (grup) çalışma sistemine sahip olmasıyla birlikte aynı platformda birçok farklı işi aynı anda gerçekleştirebilme özelliği vardır. Aynı objenin hem iki boyutlu hem de üç boyutlu halini bir arada görebileceğimiz çizim platformu oluşturmaktadır. Dilediğiniz her dosya formatında rahatlıkla depolama yapabileceğimiz program çizim kalitesini, layer sistemini ve obje özelliklerini farklı veri tabanlarına rahatlıkla taşıyabilmektedir.

Türkçe dahil olmak üzere birçok dil versiyonu bulunan Autocad tüm dünyaya satış ve kullanıma açıktır.  Gelişen teknolojik çalışmalara paralel olarak kendini revize eden Autocad, 2000’li yılların patlamasından sonra yıl yıl çıkardığı sürümler ile adlandırılmıştır. Tüm işletim sistemlerine uyum sağlayabilen yazılıma sahiptir. Günümüzde android işletim sistemli telefonlar ve tabletler için de ek yazılımını kurulumda beraberinde getirmektedir.

Tags:
Comments
  1. Serhat S. |

Bir Cevap Yazın