Yeni girişimcilik anlayışı

Yeni girişimcilik anlayışı

Eskiden girişimci dediğimiz kişiler sermayesi olan ve kafasına göre bir iş kuran kimselerdi. Oysa değişen zamanla birlikte girişimcilik de çok farklı noktalara geldi. Artık niteliksiz girişimciler piyasada başarılı olamamakta.

Ülkemizde iyi eğitim almış, kendini geliştirmiş, yenilikçi, araştırmacı pırıl pırıl pek çok genç var. Nitelikli dediğimiz bu kişiler yeni projelerle yepyeni girişimlere atılıyorlar. Ancak buradaki en büyük engelleri sermayelerinin az olması ya da belki hiç olmaması.

İşte burada da devreye melek yatırımcılar giriyor. Sermayelerini yeni, geleceği olan ve kar getirecek fikirlere yatırmak isteyen yatırımcılar böyle nitelikli girişimcileri arıyorlar. Girişimci ile yatırımcıyı biraraya getiren bazı platformlar bulunmakta. Bunlar özellikle üniversitelerin bünyesinde kurulan ve yeni iş kurmak isteyen girişimcilere ofis ve malzeme desteği sağlayan kuluçka merkezleri. Bazı özel sektör kuruluşları tarafından da hayata geçirilen bu merkezler parlak projesi olan başarılı girişimcileri bünyesinde topluyor. Bu merkezler yatırımcıların takibinde olduğundan, sadece fikir aşamasındaki projeler buradan üretim ve satış aşamasına gelebilmekte.

Comments
  1. sale |
  2. Namık Öykü |

Bir Cevap Yazın